Läänemaa kuraator Marju Viitmaa 

Saame tuttavaks meie tublide töömesilastega! Tule loe, kes kureerib Läänemaa tantsijaid-lauljaid, ning veendub, et sealsed ettevalmistused eelseisvaks peoks ikka sujuks.

Palun tutvustage ennast meie lugejatele – milline on teie igapäevatöö Läänemaal ja kuidas teist laulu- ja tantsupeo kuraator sai?

Olen elupõline läänlane, ning minu igapäevatöö on seotud Eesti Rahvakultuurikeskusega — olen Läänemaa rahvakultuurispetsialist. Kuraator sai minust siis kui asusin tööle kultuuriosakonna juhatajana. Selle ametiposti ülesannete seas oli laulu- ja tantsupeoga tegelemine. Esimesed mälestused laulupeost on mul aga 1960nda aasta uuel lauluväljakul toimunust, mil mu koorijuhist vanaema mind endaga kaasa võttis. Meelde jäid mulle paduvihm ja põlvini veelombid koduteelt. 

Mida laulu- ja tantsupeo kuraatori roll teie jaoks tähendab? 

Kuraatori roll on ühendav lüli erinevate osapoolte vahel — info jagamine, inimestega suhtlemine ja vahel ka väga kiirete otsuste tegemine. See roll käib minuga kaasas hommikust õhtuni, seitse päeva nädalas.  

Kui kaua olete kuraatoritööd teinud?

Laulu- ja tantsupeo kuraatori ametini jõudsin ma 1994. aasta jaanuaris, mis teeb kokku 29 aastat.

Kuidas ettevalmistused XIII noorte laulu- ja tantsupeoks Läänemaal on kulgenud? Millised on suurimad väljakutsed järgmise aasta noortepeoks valmistumisel?

Ettevalmistused on praegu hästi läinud. Teengi hetkel viimaseid ettevalmistusi eelproovide läbiviimiseks. Vaatan üle, et ajagraafikud oleksid õiged ja juhendajatel oleks info olemas. Esimene eelproov Läänemaal toimub juba  24. jaanuaril, aga kõige tihedam töö algab alles maikuus. Siis on teada peolepääsenute nimekiri, ning tuleb tegeleda kollektiivide majutuse, toitlustuse ja transpordi korraldamisega.

Kui palju kollektiive Läänemaalt XIII noorte laulu- ja tantsupeo poole teel on?

Peole on teel 39 kollektiivi, nendest 21 koori, 13 tantsurühma, 3 võimlemisrühma ja 2 rahvamuusikakollektiivi. Võrreldes XII noorte laulu- ja tantsupeoga „Mina jään“ on meid tantsurühmade arvelt mõnevõrra vähemaks jäänud.

Maakond näitab end terviklikus ilus laulu- ja tantsupeo rongkäigus – millega Läänemaa meid sel korral rongkäigus üllatab?

Rongkäigu kavandamine käib, aga täpsemalt on veel vara midagi rääkida. Kuna Läänemaal on nüüd ainult kolm valda, siis rongkäigus tahame olla ühtse Läänemaa perena.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo juhtmõte on „Püha on maa“ . Mis on need kõige erilisemad paigad või lood või väärtused, mida Läänemaa lapsed võiksid oma kodust pühana oma ellu kaasa võtta?

Igas Läänemaa piirkonnas on erilisi paiku mida endaga südames kanda. Elades Noarootsis, Kullamaal või Haapsalus. See võib olla pidevalt erinevates toonides meri, meie matkarajad või hoopis Valge Daam. Loodan väga, et kõik Läänemaa lapsed kannavad südames  oma kodutunnet ning hoiavad kodust kaasa saadud väärtusi!