Noorte laulupeo eelproovide kontsertmeister Jorma Toots: „Kõige toredam on näha noorte entusiasmi” 

Jorma Toots on hinnatud kontsertmeister, kes saadab Tartus noorte laulupeo eelproovides lauljaid klaveril. Lisaks on ta Heino Elleri nimelises muusikakoolis õpetaja, Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias õppejõud ja kahe koolikoori klaverisaatja. 

Milles seisneb kontsertmeistri töö?

Kontsertmeister on klaverimängija, kes esitab alati teost kellegagi koos. Olgu selleks siis mõni teine pillimängija, laulja või koor. Mina teen koostööd näiteks Tartu Karlova kooliga ja saadan sealseid koore klaveril. 

Kuidas on eelproovide klaverisaatjaks olemine erinev teie tavatööst?

Eelproovides on väga palju lauljaid ja saal on suur. Seetõttu võikski kõige suurem erinevus laulupeo eelproovide ja näiteks koolikoori klaverisaatja töö vahel olla see, et eelproovides pean mängima valjusti ja arvestama suure kõlajõuga. Lisaks on proovid pikad ja annavad tõsise tööpäeva mõõdu välja – tavaliselt alustame hommikul ja lõpetame õhtul. 

Mis on teie jaoks kõige vahvam laulupeo eelproovide juures? Mis pakub aga väljakutset?

Kõige toredam on näha noorte entusiasmi proovides ja kuidas laulude esitamine läheb iga korraga paremaks. Alati on tore näha, et keegi ei tee oma tööd morni näoga – lastel silmad säravad ja dirigendid viskavad vahetevahel nalja. Omamoodi vahva on ka see, et koorijuhid vahelduvad ja saan mängida mitmete dirigentide käe all.

Ühele loole on proovides ühendatud suhteliselt lühike aeg ning dirigendid peavad intensiivselt noortega tööd tegema ja oma nõudmised hästi edasi andma. Eriti huvitav on minu jaoks jälgida, kuidas erinevad dirigendid selle lühikese aja jooksul proovi läbi viivad. Väljakutset pakub aga kogu töö – kuidas teha seda hästi ja nii, et teised kui ka ise oleksid oma tööga rahul.

Kuidas valmistute eelproovideks?

Ega seal midagi erilist ei ole, mõned lood on mulle ka juba tuttavad. Pean lihtsalt noodid enne proove üle vaatama ja klaveril nii-öelda läbi sõrmitsema. Aga kuna kooriliike on päris palju, pean omajagu aega varuma.