Ida-Virumaa kuraator Anne Uttendorf

Saame tuttavaks meie tööka Ida-Virumaa kuraatori Anne Uttendorfiga, kellel on heameel, et saab olla üks väike, aga oluline osake ning anda oma panuse Eesti rahva tähtsündmuse laulu- ja tantsupeo korraldamisse.

Palun tutvustage ennast meie lugejatele – milline on teie igapäevatöö Ida-Virumaal 

Töötan Eesti Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialistina Ida-Virumaal alates 2022. aasta maikuust. Juba üle kolme aastakümne, Viljandi Kultuurikooli lõpetamisest tänaseni, olen olnud tegev kultuuri valdkonnas. Peale esimest üsna lühikest tööperioodi Lääne-Virumaal naasesin kodumaakonda ja seal olen edendanud kultuurielu nii Kohtla-Järvel kui ka Jõhvis, samuti olen alati panustanud oma aega ja energiat maakonna ühistesse tegemistesse. Praegu rahvakultuurispetsialistina tuleb Ida-Virumaal seista eelkõige selle eest, et Eesti rahvakultuur siinses mitmerahvuselises keskkonnas püsiks ja tingimused rahvakultuuriga tegelemiseks oleksid tagatud igale inimesele ning igas maakonna paigas.  

 Kuidas sai teist laulu- ja tantsupeo kuraator?

Laulu- ja tantsupeo kureerimine on Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu pädevuses ning  peale sealse kultuurispetsialisti töölt lahkumist pakuti mulle võimalust asuda täitma laulu- ja tantsupeo kuraatori rolli. Kuna olen ka varasemalt aktiivselt osalenud laulu- ja tantsupidude ettevalmistusprotsessis oma vallas ja samuti maakonna tasandil  ning  olnud mitmeid aastaid vastutav majutuskoolimaja staabis, siis nõustusin meelsasti.    

Mida laulu- ja tantsupeo kuraatori roll teie jaoks tähendab?

Laulu-ja tantsupeo kuraatori roll on väga vastutusrikas ülesanne. Terve maakond loodab sinu peale. See on järjepidev töö olla kogu aeg protsessiga kaasas, korraldada maakonnas eelproove, tagada kõigi osalejate heaolu peo ajal majutuskohtades ja veel tuhat muud pisiasja. Ühesõnaga olla kõikide jaoks kogu aeg olemas, sest kõike on vaja kohe ja praegu.  Samas olen uhke, et saan olla üks väike, aga oluline osake ja anda oma panuse Eesti rahva tähtsündmuse laulu-ja tantsupeo korraldamisse. 

Kui kaua olete kuraatoritööd teinud?

Olen Ida-Virumaa kuraator alates 2022. aasta oktoobrist, seega umbes pool aastat.

Kuidas ettevalmistused XIII noorte laulu- ja tantsupeoks Ida-Virumaal on kulgenud?

Ida-Virumaal kulgevad peoks ettevalmistused plaanipäraselt. Esimesed eelvoorud on edukalt läbitud. Osa proove on kenasti läbi viidud ka koos Lääne-Virumaaga. Liigijuhtide tagasisidest võib välja lugeda, et kollektiivid on hästi ettevalmistatud, veel pisut harjutamist ning peole sõit võib alata. Muidugi enne veel tuleb läbida ka teine eelproovide voor. Aitäh kõigile koolidele ja kultuuriasutustele lahke ja abivalmis vastuvõtu eest! On hea meel, et laulu- ja tantsupeo liikumine on seal väärtustatud. Kui eelproovidest veel rääkida, siis eriti sooja ja südamliku tunde tekitasid pererühmad. See, millise mõnuga tantsisid koos lapsed ja vanemad on imetlusväärne!    

 Millised on suurimad väljakutsed järgmise aasta noortepeoks valmistumisel?

Kuna olen esmakordselt kuraatorina peole viimas meie maakonna lapsi ja noori, siis kindlasti on minu jaoks suurim väljakutse peonädal Tallinnas. Peame kindlustama, et majutuskohtades oleks kõigil hea ja turvaline olla, et kõhud oleksid täis ja tervis püsiks korras. Et tihedas liikluses meie väiksemadki osalejad jõuaksid tantsuväljakule ja laulukaare alla rõõmsalt ning õnnelikult. Ootan kõikidelt osapooltelt head koostööd ühise eesmärgi ja meeldejääva peo nimel. 

Kui palju kollektiive Ida-Virumaal XIII noorte laulu- ja tantsupeo poole teel on? 

Ida-Virumaalt alustas suvisele laulu-ja tantsupeole teel 54 kollektiivi. Kahjuks on erinevatel põhjustel mõned kollektiivid siiski pidanud loobuma. Teise eelproovi poole liigub praegu 51 kollektiivi, nendest 24 koori, 2 rahvapilliorkestrit, 2 sümfooniaorkestrit, 19 rahvatantsurühma ja 4 võimlemisrühma. Muidugi vähem kui varasematel aastatel. Aga võttes arvesse vahepealseid väga keerulisi aegu, mis meie piirkonda veel eriliselt räsisid, siis igati tubli tulemus. Tunnustan ja kiidan kõiki meie juhendajaid, kes vaatamata kõigele on järjepidevalt tegutsenud ning innustanud ja motiveerinud oma õpilasi harjutama laulu- ja tantsupeole pääsemise nimel.   

Maakond näitab end terviklikkus ilus laulu- ja tantsupeo rongkäigus – millega Ida-Virumaa meid sel korral rongkäigus üllatab? 

Kuna on tegemist noorte laulu- ja tantsupeoga, siis planeerime ka rongkäigu kujunduses kasutada noortepäraseid lahendusi. Paraku on praegu sellest täpsemalt veel vara rääkida ja jäägu see ka üllatuseks. 

XIII noorte laulu- ja tantsupeo juhtmõte on „Püha on maa“ . Mis on need kõige erilisemad paigad või lood või väärtused, mida Ida-Virumaal lapsed võiksid oma kodust pühana oma ellu kaasa võtta?

Ma arvan, et nii nagu mujalgi, on ka Ida-Virumaa lastele kõige püham oma kodu koos ema, isa, õdede-vendade ja miks mitte ka lemmikloomadega. Kindlasti ka kodusoojus, hoolivus, ühtehoidmine ning armastus oma kodukoha vastu. Üheskoos tegutsemiseks pakuvad suurepäraseid võimalusi Ida-Virumaa imelised paigad, metsad, rabad, meri ja Peipsi järv koos rikkaliku kultuuripärandiga. Eesti keel ja kultuur on püha, mida peab iga Ida-Virumaa laps kandma hinges ja südames. Ka siis, kui elutee teda siit kaugemale ära viib. Ja hiljem tagasi toob.