„Kust laulud saadud” kõnetab noori mõtliku joonega

Tantsupeol 7.–9. klassi segarühmade repertuaaris olev „Kust laulud saadud” sai esimese impulsi XIII noorte tantsupeo pealavastajalt Agne Kurrikoff-Hermanilt. Tema palve peale lõi Duo Ruudu samanimelisele loole tantsu Helena-Mariana Reimann.

Tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman meenutab, et ansambel Duo Ruut ja nende looming oli üks esimesi muusika tunnetusi, mis seoses tulevase tantsupeoga temani jõudis. „Nende muusikas on juured nii sügaval, minu jaoks väga täpse koha peal südames,” kirjeldab Kurrikoff-Herman. „Lisaks on sellel lool sügav tekstiline sõnum, mis võtab kokku just selle, mida meie sildade lugu tol hetkel öelda soovib.”

Tantsu autori Helena-Mariana Reimanni sõnul räägib „Kust laulud saadud” otsimisest ja leidmisest, mõistmisest ja arusaamisest. „Noored püüavad olla juba täiskasvanud, teismelise mässumeelsus on taandumas, perekonna ja pereväärtuste tähtsus tõuseb,” räägib ta. Ka Kurrikoff-Herman leiab, et tants aitab viia mõtted ja tunded hetke, kus noore elus on aeg küps mõistmiseks, kui oluline roll on meie kujunemisel sellele, kust me tuleme ja kes on meie eelkäijad. „Küsides, kust olen ma oma laulud saanud,” selgitab Agne.

7.–9. klasside liigijuht Helena-Mariana Reimann meenutab, et pealavastajalt saadud muusika tundus esmasel kuulamisel kohe väga inspireeriv. Samas tegid mitmed taktimõõdu vaheldused ärevaks. „Luues tantsupeole tantsu, pead arvestama juba ette sellega, et see oleks tantsitav kõikidele rühmadele üle Eesti, et see kõnetaks antud vanuserühma ja hakkaks hiljem ka väljakul tööle,” räägib Reimann. „Samas on minu meelest kohati väga mugav luua koreograafiat ette antud muusikale ja juba ette lahti räägitud sõnumile, lavastaja soovile. Nii ei rända oma mõtetega sihitult siia-sinna, ei pea otsima tunnet ja lugu mida jutustada, vaid saad kohe olulisele keskenduma asuda,” lisab ta.

Nii nagu mitmete sellele peole loodud tantsudega, jäi ka selle loomine pandeemia kõrgperioodi, kui tantsutreeningud toimusid veebis või lubati saali vaid pooled tantsijad. „Olen muidu pigem kiire looja ja mind inspireerivad just tantsijad, sel korral aga toppas vahepeal ka minu loomelend ja -ind,” meenutab Reimann. Kuid nüüd, kui tants ammu valmis ja seda esitavad juba kümned rühmad üle Eesti tõdeb tantsulooja, et on näha, et rahulik ja mõtliku joonega tants kõnetab noori.