Rahvamuusikapeo üldjuht Juhan Uppin eelproovidest: „Mängijad kõlasid kokku vaimustavalt, õpetajad on noortega teinud suurepärast tööd ja liigijuhid andsid endast kõik.” 

Põhja-Eesti pillimängijad kogunesid 28. jaanuaril Viimsi kooli, Lõuna-Eesti omad aga 29. jaanuaril Ülenurme Gümnaasiumisse, et harjutada esimestes piirkondlikes eelproovides XIII noorte laulu- ja tantsupeo rahvamuusikapeoks. Sellest, kuidas eelproovid läksid, rääkis meile rahvamuusikapeo üldjuht ja lõõtspillide liigijuht Juhan Uppin.

Kuidas maakondlikud eelproovid välja näevad? Kuidas need läksid?

Kuna rahvamuusikapeost on vähem osavõtjaid kui laulu- või tantsupeost, siis pole meil mõtet teha proove igas maakonnas. Nii oleksid koosseisud liiga väiksed, kuid eelproovide peamine mõte on harjutada koosmängu massides. Kuna rahvamuusikapeol võib mängija soovi korral osaleda ka mitmes pilliliigis, tuli kõikide nende seitsme liigi proovid mahutada ühte päeva ja kohta. Proovid läksid väga hästi! Mängijad kõlasid kokku suurepäraselt, ruumipuudust ei olnud ja liigijuhid andsid endast 150 protsenti. 

Mida oli eelproovides eriti suur rõõm näha või kuulda?

Lõõtspillide liigijuhina oli mul kõige suurem rõõm selle üle, et osalejaid oli palju ja kõik olid lood üsna hästi selgeks õppinud. Eriti suur kummardus tuleb teha nendele, kes õppisid lugusid iseseisvalt, ilma õpetajata. Lõõtsamängijate puhul ongi see iseõppijate osakaal ilmselt suurim – vaid umbes viiendik mängijatest oli õppinud koos juhendajaga, ülejäänud harjutasid aga üksi peamiselt õppevideote, mõni üksik ka nootide põhjal.

Mis esitas noortele väljakutset?

Ma arvan, et kõige keerulisem oli ehk oli noorte jaoks tunnetada seda suurt koosseisu. Üks asi on kodus iseseisvalt mängida ja tunda seda vabadust, aga hoopis keerulisem on harjutada eelproovis suure koosseisuga, kuulata kaasmängijaid ja osata seada end tagaplaanile.

Kui palju noori võttis eelproovidest osa? 

Algselt oli noortepeol osaleda soovivate mängijate arv umbes sama suur, kui oli eelmisel üldpeol täiskasvanuid ja noori kokku. Seega on puhas rõõm näha, et noorte seas on rahvamuusika hinnatud ning üha enam mängijaid leiab tee ka rahvamuusikapeole. Kokku käis rahvamuusikapeo esimestes eelproovides veidi üle tuhande mängija.