Pöörame pilgud looduse poole
15.03.2023
Noorte laulu- ja tantsupeo eel pöörame oma tähelepanu looduse poole ning teeme väikseid samme, et meid ümbritsev elu õitseks. Ees ootavad mitmed keskkonnateemadega seotud põnevad tegemised ja üleskutsed.
Laulu- ja tantsupeo pere jaoks on loodusel eriline koht. On paljud pidudel kõlanud laulud-tantsudki ju inspireeritud Eesti kaunist loodusest ning loodus ja kultuur on omavahel lahutamatult seotud.
Looduskeskkonna käsi aga käib aasta aastalt halvemini kogu maailmas ning ka Eesti loodus pole muredest puutumata. Tartu Ülikooli ökoloogi, professor Aveliina Helmi sõnul vajab looduse mitmekesisus, elurikkus meie kõigi tähelepanu. “Eesti liigirikastest niidukooslustest on viimase 100 aastaga hävinud 95% ja tõeliselt põliseid metsasid on jäänud vaid killukesed,” ütleb Helm ning lisab, et loodusele on jäänud vähem ruumi.
Maastiku muutumine on toonud kaasa elupaikade kahanemise ja kadumise paljudele liikidele. See kajastub ka meie looduse mõõdetavates näitajates. Näiteks Eesti põllulindude arvukus on viimase 30 aastaga kahanenud pea poole võrra, metsalindudel ligi 40%. “Nii lõõrib sel kevadel meie põldudel ja metsades palju vaiksem ja vähearvukam linnukoor kui laulupidude algusaegadel,” sõnab Helm.
Noortepeo eel tahame anda oma panuse selleks, et hoida meie püha maad. Märtsi teises pooles kutsume kõiki üles külvama lilleseemneid, et nendest sirgunud lilledest punuda endale järgmisteks laulu- ja tantsupidudeks pärjasid. Lastes meie oma maa põlistel lilledel õitseda, aitad kaasa elurikkuse säilimisele ning pakud paljudele väikestele isenditele elupaiku.
Sellest aga, kuidas ise laulupeoks pärjamaterjali kasvatada ja milliseid loodushoiuga seotud üleskutseid veel tulemas on, räägime peagi täpsemalt järgmistes uudiskirjades.
– Lisl Harriet Mikko