Saaremaa kuraator Krista Lember

„Ma armastan enda tööd meeletult palju. Vahel isegi ütlen, et töö ja hobi on mul täitsa segamini, “ ütleb Saaremaa kuraator Krista Lember. Lisaks Lemberi põnevale tööle rääkisime ka sellest, kuidas noortepeo ettevalmistused kulgenud on ning mida Saaremaa lapsed oma kodukohast pühana tulevasse ellu kaasa võiksid võtta. 

Palun tutvustage ennast meie lugejatele – milline on teie igapäevatöö Saaremaal ja kuidas teist laulu- ja tantsupeo kuraator sai?

Igapäevatöö on mul Eesti Rahvakultuuri Keskuses ning ametilt olen Saare maakonna  rahvakultuurispetsialist, seda juba aastast 2001. Üldises plaanis hõlmab minu töö peaaegu kõike, mis on seotud rahvakultuuriga Saare maakonnas. Muidugi eeldab töö ka palju läbirääkimisi, sest soovin, et maakonnas toimuks võimalikult laiapõhjaline tegevus. Seega võib öelda, et olen läbi ja lõhki seotud rahvakultuuri, tantsu ja lauluga.  Ma armastan enda tööd meeletult palju. Vahel isegi ütlen, et töö ja hobi on mul täitsa segamini. Ehkki ma hetkel ise ei laula ega tantsi, julgen ikkagi nimetada enda tööd hobiks. 

Kuraatoriks kasvasin aga läbi komisjoni töö. Olen juba eelmise sajandi lõpust olnud laulu- ja tantsupeo komisjoni liige. Nüüd saan aga olla XIII noorte laulu- ja tantsupeo Saare maakonna kuraator. 

Mida laulu- ja tantsupeo kuraatori roll teie jaoks tähendab?

Minu jaoks tähendab kuraatori amet pidevat tööd ja protsessi. Laulu- ja tantsupeoks ettevalmistamine ei ole pelgalt valmistumine üheks peoks, vaid see on järjepidev sündmuste kulg. Minu eesmärk kuraatorina ongi kaasata sellesse protsessi võimalikult palju inimesi, et kõik sujuks nii suurepäraselt kui võimalik. Mul on äärmiselt hea meel, et saan kuraatorina kõikide Saaremaa liigi- ja kollektiivijuhtidega seda laulu- ja tantsupeo teekonda läbi käia. 

Sümboolses mõttes on aga kuraatori roll tohutult suur privileeg. Võimalus teha koostööd eriliste ja suurepäraste inimestega, teeb mind väga rõõmsaks. 

Kui kaua olete kuraatoritööd teinud? 

Ehkki laulu- ja tantsupeo komisjonis olen olnud juba väga pikka aega, sai minust Saare maakonna kuraator 2018. aastast. 

Kuidas ettevalmistused XIII noorte laulu- ja tantsupeoks Saaremaal on kulgenud? Millised on suurimad väljakutsed järgmise aasta noortepeoks valmistumisel?

Üldjoontes võib öelda, et ettevalmistused on läinud hästi. Esimesed eelproovid oleme me edukalt ära teinud. Kollektiivid on olnud väga töökad ning need, kes vaatavad juba teise eelproovi poole, on eriti tublid. Küll on aga kurb tõdeda seda, et tantsukollektiive on jäänud väheseks. Ilmselt on siin natukene tunda ka koroonaviiruse mõjusid. Ütleksin, et see peaks kindlasti olema teema, millega maakonnas sügavalt tegeleda tuleks. Sooviksin, et kollektiivid oleksid meil tulevikus rohkem jätkusuutlikumad. 

– Maria-Johanna Vompa