„Sata-sata!“ on lugu hakkamasaamisest ja eneseusust
15.03.2023
Laulja ja laulukirjutaja Mari Kalkuni loodud lugu „Sata-sata!“ on sellel peol küllaltki eriline laul. Nimelt tuleb see esitusele nii laulupeol lastekoori repertuaaris kui tantsupeol noorte segarühmade tantsus nimega „Elotähti“. Uurisime autorilt lähemalt, kuidas võrukeelne laul sündis, millest see räägib ja kas tantsupeo pealtvaatajad kuulevad teistsugust versiooni kui laulupeo kuulajad.
Kuidas lugu „Sata-sata!” sündis?
„Sata-sata!” sündis kodus Võrumaal ühe juulikuise äikesetormi ajal. Vägevad loodusnähtused on mulle alati lugude jaoks inspiratsiooni andnud ning mulle meeldib lauludes tõmmata ühendusniite looduse ja inimese vahele.
„Sata-sata!” sõnad on võru keeles. Mina võru keelt ei oska. Kas saaksite mõne sõnaga rääkida, millest see laul räägib?
Võru keel on minu kodukandi keel ja mulle väga südamelähedane. Võru keeles on sees mulle kodused kuppelmaastikud ja võrokese lahke meel, Lõuna-Eestile iseomane soojus.
Tegelikult kõneleb „Sata-sata!” hakkamasaamisest ja eneseusust. Sellest, kuidas me saame hakkama ka keerulistes oludes, raskuste, tuulte-tormide või halva ilma kiuste. Selles laulus ongi sees igiomane positiivne maailmavaade – ükskõik, mis ka ei juhtuks, siis ma saan hakkama, kui vaatan maailma avatud pilguga, julgen koguda endasse elukogemust ja -tarkust, võtta vastu kõik selle, mida elul on pakkuda. Samas on „Sata-sata!” ka justkui ühe neiu kasvamise lugu.
See on tegelikult ju küllaltki tuntud laul. Kas peo jaoks tuli laulu kuidagi kohandada, luua pisut teistsugune seade?
Tantsupeol kõlab „Sata-sata!” ju tegelikult oma originaalvariandis minu ja Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkestri esituses. Laulupeo jaoks tuli luua kooriseade, aga sellega tuli lahkelt appi Rasmus Puur, kes on ka keelpilliseade autoriks. Seega ta oskas väga hästi säilitada kooriseades selle, mis loos algselt juba olemas oli.
Kas laulupeo „Sata-sata!” erineb kuidagi tantsupeo „Sata-satast!”? Kuulevad tantsupeo pealtvaatajad teistsugust lugu, kui laulupeo kuulajad?
Jah, kindlasti erineb. Tantsupeol kõlab lugu oma algses versioonis minu vokaali ning VHK keelpilliorkestriga, kuid ma arvan, et kõigi pilgud on ju ikkagi tantsijatel ja tantsuseadel.
Laulupeol kõlab laul kooriseades ning seal saan ka ise kuulajana publikus olla. Ootan seda hetke juba väga!
– Karmen Kikas