Laulu- ja tantsupeoteemalisest e-etteütlusest võttis osa rekordarv osalejaid
13.04.2023
Seekordne emakeelepäeva e-etteütlus oli pühendatud laulu- ja tantsupeole ning sel puhul vestlesime õnnestumistest ja üllatustest etteütluse eestvedaja Laura Raudnageliga. Raudnagel sõnas, et näiteks laulu- ja tantsupeoliste hulgas leidus vähem kirjutajaid, kes eksisid kirjaniku Friedrich Kuhlbarsi ja helilooja Mihkel Lüdigi nimede õigekirjaga.
Kuidas teie hinnangul selleaastane emakeelepäeva e-etteütlus õnnestus?
Tänavu saatis Vikerraadiole oma e-etteütluse 10 890 inimest, mis on uus võimas rekord. Meil on alati ääretult hea meel, kui osalejaid juurde tuleb! Tegelik osalejate ja e-etteütluse huviliste arv on aga alati kordades suurem – seda on näha e-etteütluse kodulehe külastatavusest. Paljud inimesed teevad e-etteütlust oma lõbuks ega saada ära, et võistlusel osaleda. See on muidugi ikkagi rõõmustav, kuigi osalejate statistikasse arvesse ei lähe.
Lisaks suurepärasele osalejate rekordile õnnestus ka muu e-etteütlusega seonduv. Saime palju tagasisidet ja kajastust ning tehniliselt töötas kõik kenasti. Ja üks rekord sündis tänavu veel – meieni jõudis läbi aja kõige enam 100% korrektseid töid, neid oli 432. Ja pea tuhat osalejat tegi vaid üks-kaks viga.
E-etteütlus oli inspireeritud laulu- ja tantsupeost ja osalejatel oli võimalus märkida end e-etteütlust kirjutades laulu- või tantsupeolisena. Kui palju pidulisi e-etteütlusest osa võttis? Kas see number üllatas teid kuidagi?
Laulu- ja tantsupeolisena märkis end 478 osalejat, mis on kindlasti rõõmustav arv. Kuna meil oli taoline aktsioon esmakordselt, siis ausalt öeldes me isegi ei mõelnud enne e-etteütlust, kui suur see tulla võiks.
Kui hästi laulu- ja tantsupeolised e-etteütlust kirjutasid?
Midagi spetsiifilist välja tuua ei saa võrreldes kõikide kirjutajatega, samamoodi tehti enam vigu sõna „Võrtsjärve-äärne“ kirjutamisel. Üks väike nüanss on küll, nimelt leidus laulu- ja tantsupeoliste seas vähem neid, kes eksisid nimede Friedrich Kuhlbars ja Mihkel Lüdig kirjutamisel.
Kes oli laulu- ja tantsupeolistest kõige tublim emakeeles kirjutaja?
Kõige kiiremini ja korrektsemalt kirjutas laulu- ja tantsupeolistest Kertu Süld, järgnesid Kristi Aule ja Inger Pürjema.
Kuidas nüüd pärast esimest laulu- ja tantsupeo temaatilist e-etteütlust tundub, kas tulevikus võiks ka sarnast laulu- ja tantsupeo teemat e-etteütlusel kasutada?
Tegelikult on laulu- ja tantsupidu e-etteütluse inspiratsiooniks olnud varemgi. 2017. aasta tekst ei olnud küll sündmusele otseselt pühendatud, kuid ühes lauses see kajastus. See kõlas järgmiselt: Piki tänavaid kooli poole rulluisutava Liisa, 8.b klassi parima kikkpoksija kuularites tümpsub „Mets neidude vahel“ – laul, mida ta esitab lastekooriga juulikuus noorte laulu- ja tantsupeol „Mina jään“. Esmakordselt oli täistekst laulu- ja tantsupeole pühendatud 2019. aastal. Aga jah, e-etteütluse sisuautorid püüavad tekstides alati esile tõsta mõnd konkreetse aasta märgilist kultuurisündmust või -tegelast. Seega kindlasti ei ole välistatud, et laulu- ja tantsupidu meile edaspidigi inspiratsiooni annab.
– Karmen Kikas