Näppepillide repertuaari avaloos „Rumalad isandad” on esindatud kahe pala ühine keel
14.04.2023
Näppepillide liigijuht Tanel Sakrits tõstab repertuaarist esile loo „Rumalad isandad”, mis on näppepillide repertuaari avalugu. „See lugu on labajalapõimik, millesse on kaks lugu kokku pandud. Põimik seob kokku minu ühed läbi aegade lemmikumad labajalad,” kirjeldab Sakrits lugu. Teoses „Rumalad isandad” on esindatud „Aablinna isandate lugu” ja „Rumala isa peatükk”. „Aablinna isandate lugu” on parmupillilugu, mida on mänginud Villem Ilumäe ning „Rumala isa peatükki” on viiulil mänginud Jüri Tiits.
Sakrits räägib, et loo seadmisel sai ta inspiratsiooni talle hinge pugenud ansamblist Gjangsta, kus musitseeris ka tema õpetaja Villu Talsi. „Mulle väga meeldis see idee võtta kaks lugu, mida Gjangsta on mänginud ja panna need omavahel kuidagi natuke teistmoodi kokku. Soovisin luua sellist värskuse momenti,“ ütleb Tanel Sakrits. Põhimeloodiates on tuginetud kindlalt noodistustele, harmoonias lihtsalt ja mugavalt mängitavusele. Sekka lisatud ka mõned vahvad seade-elemendid. Ta selgitab, et lugu „Rumalad isandad” kokku pannes mõtles ta eelkõige sellele, mida mingid pillid teha saavad ning kuidas need ilusti loo vältel ära jaotada. Samas oli eesmärk, et lugu saaks mängida mistahes pillidel. „Seadet on võimalik mängida nii, et pole vahet, kas mängitakse vaid kitarril või ukulelel või hoopiski mandoliinil – igal juhul saab lugu hästi mängitud,” lisab Sakrits. Loos „Rumalad isandad” on esindatud kahe pala ühine keel, mis kokku teevad ühe terviku.
Näppepillide liigijuht ütleb, et loo pealkirja peale tuldi suhteliselt kiiresti. „Katsetasime ja sulatasime väikses ajurünnakus liigijuhtidega lihtsalt kahe labajala pealkirjad kokku – väikene sõnademäng,“ ütleb ta. Liigijuht toob välja, et mõlemate originaallugude pealkirjad olid tema arvates väga vahvad ja ägedad ning seda sooviti ka uues pealkirjas edasi anda. Palal „Rumalad isandad” on Sakritsa arvates ühiseid jooni muinasjutuga „Keisri uued rõivad”. Tanel Sakrits lisab: „Mul kangastub see lugu silme ette Eesti tänavakunstniku Edward von Lõnguse loomingu, kus on kujutatud keisrit tema uues rõivais.”
„Rumalad isandad” on Sakritsa hinnangul väga kaasahaarav lugu. Ta ütleb, et labajalavalssi tantsivad endiselt nii rahvatantsijad kui inimesed folkfestivalidel. „Lugu mängides tekkis mul südames selline soe tunne ja usun, et lugu seob hea tundega selle maa inimesi kokku, “ lisab näppepillide liigijuht. Ta toob välja, et „Rumalad isandat” mängides ja kuulates saab kätte selle päris õige pärimusmuusika tunde.
– Maria-Johanna Vompa