Pandipakendiga noortepeo nõud ringlusesse
14.04.2023
2023. aasta Euroopa Rohepealinnas toimuv XIII noorte laulu- ja tantsupidu on võtnud missiooniks vähendada prügi tekkimist. Selle eesmärgi teeb aga võimalikuks Eesti Pandipakend, kellega koostöös pakutakse noortepeol osalejatele välisööklates toite korduskasutatavatest nõudest. Eesti Pandipakendi tegevjuht Kaupo Karba räägib, milline on nõude teekond, milline on iga osaleja panus ning kuidas tagatakse nõude puhtus.
Pandipakend pakub Panditopsi brändi alt korduskasutatavate nõude teenust avalikele üritustele ning seda on tehtud juba neljandat hooaega järjest. XIII noorte laulu- ja tantsupeo puhul on aga korduskasutatavate nõude kasutuselevõtmine Eestis täiesti esmakordne. Kaupo Karba ütleb, et nõude ringlusse suunamise kiirus on ülimalt oluline. „Meie peamine ülesanne noortepeol ongi kohapeal kõik nõud kokku korjata ja nii kiiresti kui võimalik pessu suunata,” ütleb Karba. Ta lisab, et Pandipakendist sõltub see, et osalejad saaksid nii harjutuspäevadel kui peol oma toidukorra kätte. „Kõik 150 000 toidukorda, mis on väga suur maht, toimub korduskasutatavate nõudega,” lisab ta.
Kausside-topside teekond on läbimõeldud väga efektiivselt. „Kui noortepeol nõud kätte jagatakse ja osaleja on oma imelise supi ära söönud, võtab nõud üle Pandipakend,” ütleb Karba. Seejärel suunatakse kasutatud nõud Panditopsi pesukeskusesse, kus kausid-topsid hoolikalt puhtaks pestakse ja ära kuivatatakse. “Nõud pestakse tööstuslikus pesumasinas ja kuivatatakse üle 90 kraadise kuuma õhuga, et tagada täielik puhtus. Lisaks kasutame pesemiseks eelfiltreeritud vett, et nõudele ei jääks soolatäppe – nende tekkimist väldib ka kuuma õhuga kuivatamine,” selgitab Karba pesemisprotsessi. Puhtad nõud lähevad seejärel hommikul uuesti noortepeole, misjärel algab kogu ring uuesti.
„Et kõik toimiks nii nagu peab, on märgilise tähtsusega iga osaleja ja pealtvaatajate endi panus,” rõhutab Pandipakendi tegevjuht. Noortepeo korraldusmeeskond hoolitseb selle eest, et märgistada viitade ja siltidega kohad, kuhu osaleja nõud tagastada saab. Väga tähtis on see, et inimesed viiksid oma kasutatud nõud selleks ettenähtud kohta. „Kui osaleja viib kasutatud nõud sinna, kuhu vaja, saame oluliselt kiiremini suunata toidunõud ringlusesse. See tähendab meile väga palju,” rääkis Kaupo Karba.
Kui jätta kõrvale noad-kahvlid, võetakse korduskasutavaid anumaid noortepeol kasutusse kokku üle 225 000 korral. Kokku nõusid, mis noortepeol ringlusesse läheb, on seega umbes 10–11 tonni. „Kui mõelda sellele, et tavaline sõiduauto kaalub 2–3 tonni, siis anumad kaaluvad kokku umbes sama palju nagu 4–5 sõiduautot,” ütleb Pandipakendi tegevjuht Kaupo Karba.
Lisaks rõhutab Karba, et ehkki korduskasutatavate nõude laialdane kasutamine on uus ja harjumatu, on see uus trend ja normaalsus. “Kõik vajab harjumist, kuid tuleb silmas pidada, et korduskasutatavaid nõusid kasutatakse vaid ülla eesmärgi nimel – looduse ja keskkonna hoidmiseks,” lisab ta.
Alates 1. juunist 2023 peavad kõik Tallinnas toimuvad üritused serveerima toitu vaid korduskasutatavatest nõudest.
– Maria-Johanna Vompa