Saame tuttavaks: Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse „hunt Kriimsilm“ Andi Einaste

Andi Einaste on Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse “hunt Kriimsilm”, kes usinalt Sihtasutuses toimetab, ning kelle valvsa pilgu all saavad sisendi peo toimumiseks vajalikud hanked. 

Palun tutvustage end kõigepealt veidi meie lugejatele! Mida teie töö Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuses endast üldse kujutab?

Olen sihtasutuses toimetaja, ning minu ülesanneteks on suuresti igapäevaste tehniliste küsimuste lahendamine – alustades busside tellimisest kuni kõikvõimalike ööbimispaikade organiseerimise ja sealt edasi hangete jaoks sisendi andmiseni. Hangete tegemise juures on alati oluline mitu käiku ette mõelda, sest lõpuks taandub kõik kõige pisemate detailideni. Võiks ju arvata, et aastate möödudes kui protsess on juba tuttav, läheb korraldamine kergemaks, aga tõsiasi on see, et kogu tervik läheb nüansirohkuses vaid keerulisemaks. Valdkondi, mille pärast muretseda tuleb aina juurde – sel aastal on üks uus valdkond näiteks korduvkasutatavad nõud.

Milline on teie seos tantsu- ja rahvamuusikapeoga? 

Mina ütleks enda kohta praktik rahvatantsija ning seepärast tunnen suuremat seost tantsupeoga, sest olen ise ka aastakümneid tantsinud ja juhendanud – 1986 aastal olime abikaasaga ka ‘’Tuljaku’’ võistutantsimise (soolopaaridele) esikoha omanikud. Kuigi ma ei ole tantsu kui sellist õppinud, olen aastate jooksul saanud hea kooli Enn Tiiveli, Helju Mikkeli ja teiste käe all. Laulu- ja tantsupeo korraldamist ei saagi kuskilt raamatust õppida, ning see on protsess mille saad selgeks vaid selles viibides.

Kuidas laulu- ja tantsupeo korraldusprotsess teie eelnevatest tegemistest erineb? 

Ütleme nii, et kui ma 2014. aastal esimest korda tantsupeo korradlusjuhi ülesandeid täitsin, siis tegelikult olin ma vaid jäämäe tipuga tuttav, ega olnud teadlik enamikust kaadritagustest tegemistest. Tegelikkus on, et kõik koosneb peenetest detailidest. Võiks isegi öelda, et tantsupidu koosneb leivaviiludest – lausa sellistesse peensustesse peab laskuma. Eks ma alguses, toimetajana tööle asudes olin ikka veidike kartlik, aga nagu öeldud, laulu- ja tantsupidu kasvatab ise oma korraldajad.

Laulu- ja tantsupeod tulevad fookusesse peoaastatel, aga sihtasutuses toimub ju töö igapäevaselt – milline on teie töönädal siis, kui parajasti pidu ei korraldata?

Laias laastus koosneb peo ettevalmistamine kolmest tsüklist – loomeetapp, õppeprotsess ja peo väljakule asetamise protsess. Sisuliselt olemegi juba 2025. aasta peo loomeprotsessiga alustanud. Selle aasta kevadel toimus konkurss 2025. aasta peo laulupeo kunstilisele juhi ja tantsupeo pealavastaja kohale. Võiks öelda, et üks ratas lõpetab pöörlemise, aga samal ajal juba teine ratas pea aasta aega keerelnud, mida siis paralleelselt käimas peab hoidma. Sellist aega, et pidu pole ette valmistada lihtsalt ei ole ja vahepeal teedki kahte pidu korraga.

Peonädal hakkab aina kiiremini paistma, mida see teie jaoks tähendab?

Minu jaoks on pidu juba viimased poolteist aastat justkui homme toimumas. Aga kõik läheb vaid detailsemaks. Tantsupeo jaoks on näiteks Kalevi staadionil maha võtta maratonivärava statsionaarne aed, kuna seal on tantsijate kogunemisala. Kogu muu toimuva keskel tean täpselt, mitu moodulit aeda maha on tarvis võtta ja mitu asemele panna. Nii peensustesse need asjad lähevadki. 

Mida seekordne pea juhtmõte  Püha on maa’’ teie jaoks tähendab?

Mulle väga meeldis, kuidas Pärt rääkis Terepäevadel laulupeo nimetuse tekkest, selle arengust ja kuidas ta seal Ööbikuorus jalutades jõudis Hando Runneli luuletuseni. Ma ei olegi tema mõttekäiku enda jaoks edasi arendanud, sest mulle meeldis tema idee tervikuna, ning ma väga austan Pärdi ja Agne lähenemist XIII noortepeole. 

Kas teil on ideid või ootusi ka tulevaste pidude osas? Kuhu sihtasutus sihib? 

Mulle meeldib Margus Toomla põhimõte, et igal toimkonnajuhil on assistent kõrval, sest nii ei kaoks korraldusprotsessist järjepidevus – see teadmiste kadu on tohutult protsessi pärssiv. Mina  hindan protsessis omandatud kogemusi ja võimalust nende rakendamiseks järgmiste pidude ettevalmistamisel. 

– Annabel Parts