Tants „Illos illotelles“ kõneleb noore neiu ilust, uhkusest ja julgusest tunda end kaunina ning seda ka välja näidata

Neiduderühmade liigijuhi Elo Unti sõnul on just tantsul “Illos illotelles” oluline roll tantsupeo lavastuses ning neidude repertuaaris. Arutasime tantsu autori Maria Uppin-Sarvega, kuidas sündis tants, mida tantsu nimi tähendab ja miks ta peab neidusid väga inspireerivaks rühmaliigiks.

Kuidas sündis tants „Illos illotelles”?

Ansambli Rüüt lugu „Ilus ole“ jõudis minuni juba enne tantsu loomist. Laul hakkas mulle kohe meeldima ja püsis kindlalt minu muusikakogu selles sahtlis, kus on lood, mille peale soovin ühel päeval koreograafia luua. 

Kui selgus, et see on valitud XIII noorte tantsupeo neidudeliigi kavva ja õige tantsu leidmiseks korraldatakse konkurss, oli kohe selge, et soovin osaleda. Kindlasti tõukas mind tagant ka see, et olen varasemalt Rüüdi muusikale mitmeid tantse loonud, nende helikeel on mulle hingelähedane ja inspireeriv. Lisaks on Rüüdi üks liikmetest minu vend ja perega koos toimetamine, isegi kui see on tinglik, on alati mõnus.

Loomeprotsessis lähtusingi võimalikult täpselt muusikast – selle vahelduslikkusest, mitmekihilisusest, emotsioonidest ja värvidest. Ühtlasi soovisin luua tantsu, mis oleks täiesti võrdselt vaadeldav eest ja tagant, lääne- ja idatribüünilt. See oli põnev lisaülesanne, mille abil ennast uute nurkade alt mõtlema panna. 

Millest tants räägib?

„Illos illotelles“ kõneleb noore neiu olemasolu ilust ja uhkusest, julgusest tunda end kaunina ning seda välja näidata. See on justkui üleskutse jätta kasvõi ajutiselt kõrvale kõik kompleksid ja mured ning nautida noorust. Seda kõike koos oma kaaslastega ilma konkurentsi, võrdlemise või ülemäärase vaagimiseta. 

Milliseid väljakutseid see tants tantsijatele esitab?

Tants on tehniliselt üpriski keerukas ja nõudlik. Vaja on oskust kiirelt pöörelda, koordineerida ja hoogsalt liikuda, sealjuures muretu ning graatsiline välja nähes. Kindlasti on see tants, mis nõuab väga palju rühmakaaslastega arvestamist. Õnnestumine sõltub suurel määral just tantsijate omavahelisest koostööoskusest. 

Kuigi tants on keeruline, usun siiski, et just väljakutsed on need, mille kaudu me kasvame ja areneme. Loodan, et pärast eelproovide lõppu, on kõigil peole pääsenud neiduderühmadel hea tunne, et see pähkel sai läbi näritud. 

Mis tähendus on tantsu pealkirjal?

Murdekeelne sõnapaar „illos illotelles“ on pärit laulu sõnadest ning kannab tantsu põhiideed tantsijate ilust ja rõõmust selle ilu üle.

Millega tuleb arvestada, kui loote tantsu just konkreetsele rühmale?

Neiduderühmade võimalused ja dünaamika on hoopis teistsugused kui segarühmadel. Ka atmosfäär ja emotsionaalsed väljendusvahendid on erinevad. See on põnev ja avastusterohke maailm. On teemasid, nii abstraktseid kui ka konkreetseid, mida on hoopis parem avada läbi neidude (ja need teemad ei pea üldse tingimata neiuks olemisega seotud olema). 

Samuti on neiud üldiselt tublid joondujad. See annab võimaluse mängida ja katsetada erinevate jooniste ning üleminekutega. Kokkuvõttes on neiduderühmad tõeliselt äge ja inspireeriv rühmaliik!

– Liisa Kaseorg