Teekond tantsupeole: loe, mida arvavad tantsijad selleaastasest repertuaarist!

Tantsupeo ülevaatused on tehtud ning tantsurühmad, kes saavad võimaluse osaleda tantsupeo „Sillad’’ etendusel on selgunud. Sel aastal tutvustasime esimest korda ka saadikrühmasid, kes sotsiaalmeedias oma teekonda peole jagavad. Uurisimegi ülevaatuste järel, kuidas nemad selleaastase tantsupeo repertuaariga rahul on, mis emotsioonid neid peo eel valdavad ning mõtteid, mida ehk veel jagada tahetakse.

Kuidas teile selleaastased tantsud meeldivad ja kuidas neid tantsida on?

Teisel pool Eestit pürgib kolmandat korda peo poole Valga Kultuuri-ja Huvialakeskuse neiduderühm Piiripealsed, kelle sõnul on selleaastased tantsud tantsijatele meeltmööda – neis on karakterit ning meeleolu, samas ka piisavalt keerukust, et üheskoos vaeva näha ja pingutada. Kuigi tantse on veel tarvis viimistleda, on piirilinnas kõik üldiselt rahul.  „Neidude tantsude puhul on hea, et nad on niivõrd erineva karakteriga. Saame olla nii õrnad tuulest viidud õied kui ka elulustist säravad sõbrannad,’’ kirjeldas tantsude olemust tantsija Alina-Lisett. 

Sõlekese Stuudio I rühma arvates on tänavused tantsud niisamuti väga toredad – igaühel on jutustada oma lugu, ning kokku moodustavad need tervikliku ja meeleoluka peo. 7.-9. klassi segarühmade tantsud on kindlasti väga tehnilised, kuid seda rohkem lusti pakub nende tantsimine just üheskoos. Nende sõnul lisab meeleolukust  juurde ka kahe tantsu väga erineva emotsiooniga tantsimine. 

Tartu tantsurühm Tantsutallad arvas, et tantsupeo pealkiri „Sillad” ja täpsemalt noore inimese kasvamise ja kujunemise temaatika sobib noortepeoga väga hästi. „Tegu on olulise teemaga, mis annab tantsijatele võimaluse end väga mitmekesiselt väljendada. C-rühmade puhul on seda ka innukalt repertuaari valikul ära kasutatud – tantsud on eriilmelised ja emotsioonirikkad, nii et igaüks leiab repertuaarist midagi, mis teda kõnetab. Meil on hea meel, et C-rühmade repertuaarist leiab ka parajaid pähkleid (nt „Jalad maas”), mis on nii noortele kui ka natuke kogenumatele tantsijatele mõnusateks väljakutseteks.’’

Tarbatu noorte seas valitseb üksmeel – selle aasta noorte tantsupeo tantsud meeldivad meile väga! „Eriti hindame tantsude eriilmelisust ning erinevaid emotsioone, mida kogeme tantsides ise ja püüame edasi anda ka publikule. Alguses tundusid nii mõnelegi meist tantsud üsna keerulised, kuid nüüd, kui oleme kõvasti harjutanud, tantsime neid kerguse ja mõnuga.’’

Niisamuti ootavad suvist tantsupidu pingsalt ka Karksi-Nuia segarühm Winge ja Hopser Võrust. Selleaastast repertuaari kirjeldavad nad tempokate ja lõbusatena. „Proovides on vahva neid koos tantsida, aga on ka palju detaile, mida on võimalik veel enne tantsupidu parandada ja täiustada,’’ ütlesid tantsurühm Winge tantsijad. Ka Hopseri noored leiavad, et selle aasta tantse on mõnus tantsida ning tantsud on mitmekülgsed, sest saab „panna hullu”, aga olla emotsionaalne.

Kuidas te selle aasta repertuaariga rahul olete? Millise aasta repertuaar on enim meeldinud?

Neiduderühma repertuaari kirjeldavad Piiripealsed kui noorest neiust sirgumise teekonda ning selle teekonnaga kaasnevat ilu, mis on harmooniline ja rõõmsameelne. „Repertuaari omandamine nõudis küll palju tööd ja vaeva, aga praegu tantsides tunnen, kuidas terve rühm naudib seda, mida teeme,’’ lisas kommentariks tantsija Lilli Maire Adsoni. 

Winge tantsijad kirjeldavad selleaastast repertuaari tempoka ja lõbusana. „Proovides on vahva tänavusi tantse koos tantsida, kuigi on veel palju detaile, mida on võimalik veel enne tantsupidu parandada ja täiustada. Eriti meeldivad meile tantsumuusika valikud, milleks on tuntud folkbändide lood. Selleaastane repertuaar on nooruslik ja täiskasvanulikum kui varasemalt, ning tantsudele annab palju juurde nende taustalugu,’’ ütlesid nad. 

Selleaastane repertuaar on pugenud ka Tarbatu noorterühma südametesse. „Mõnele meeldib tantsida võimsa mässulise energiaga tantse, teisele rahulikke ja helgemaid tantse, õnneks sellel aastal leidub repertuaaris midagi igale maitsele. Varasemalt tantsupidudel osalenute mälestustesse on meile jäänud nii 2011. aasta „Maa ja ilma” kõrvetav suvekuumus ja 2014. aasta peo „Puudutus”. Meeles on ka 2017. aasta peol „Mina jään” kullakera kandmine. 2019. aasta peost „Minu arm”, on meeles, kui c-rühmade tantsu olid põimitud tänusõnad oma tantsupartnerile: poiste meisterdatud sõled oma neidudele ja neidude punutud sukapaelad oma poisile,’’ meenutasid nad varasemate aastate mõtteid. 

Hopseri noored ütlesid, et tantsupeo tantsud sobivad neile, kui noortele imeliselt. Kõige rohkem raskusi on neile pakkunud „Labajalg’’, kuid mida aeg edasi, seda paremaks on lood läinud. „Algajale tantsijale võib selle aastane repertuaar isegi veidi raske olla, kuid tänu sellele toimub areng ruttu. Meile tundub, et hitiks kujuneb siiski poiste ‘’Pulgatants’’ ja pisaraid meelitab „Elotähti’’. Varasematest tantsupidudest on nende treenerile meelde jäänud Ülo Luhti lavastatud Meri ja Mait Agu kodutantsud. Noortel on aga meeles tants „Saatusesepad”, mida peeti väga ägedaks.”

Varsti on pidu käes – mis tundeid see teis tekitab? 

Suvine pidu tekitab kõigis saadikrühmades elevust. „Tarbatu noorterühm on juba väga põnevil ja ootab tantsupidu, et raske töö vilju täiel rinnal nautida!’’ õhkasid nad. Niisamuti leiavad Hopseri noored, et kõik tantsupeo tantsud on väga südamelähedaseks saanud. „Ootame juba tantsupidu väga, et nautida toredat seltskonda ja melu.’’

Alina Lisett Piiripealsetest arvab, et rahvatants annab imelise võimaluse areneda kehaliselt ja samal ajal luua tugevaid sidemeid oma rühmakaaslastega. „Suvine pidu tuleb seetõttu kindlasti tore ja meeleolukas, et me kõik läheme sinna koos oma erilise grupiga ja omandame ka teiste tantsurühmadega ühise hingamise’’. „Sel aastal meeldib mulle eriti, et laulupeol ja tantsupeol on ühendav number ja ma loodan, et seda tehakse tuleviku laulu- ja tantsupidudelgi,’’ lisas tema rühmakaaslane Alice.

Muidugi oodatakse peo juures legendaarset tantsupeo suppi! Lisaks pikkadel proovipäevadel hästi maitsevale supile ootavad Sõlekese tantsijad tantsupidu, et veeta koos aega nii armsate trennikaaslastega, kui ka teiste tantsijatega, kes rahvatantsu ja proove armastavad ja naudivad, sest viimane pidu toimus ju pea 5-6 aastat tagasi. 

– Annabel Parts