Laulu- ja tantsupidude traditsioon algas meie vanaemade koduväravast

Mis hetkest algab meie teekond laulu- ja tantsupeole? Kas nädal enne pidu, mil ühiselt Tallinnasse sõidetakse, või hetkel, mil esimesed viisid ja sammud repertuaarist on selged? Ehk  hoopis peale ülevaatuseid? Ei. See teekond algas juba ammu enne meie sündi. See algas siis, kui meie vanemate suilt kõlasid esimesed lauluviisid ja ajalukku tantsiti ühiselt esimesed tantsud, mis hiljem kandusid edasi igas mälestuses, teos ja jutus. 

Laulupidu oli meis hetkest, mil ema näitas naerusuiselt oma esimest sõlge, mille sai päranduseks oma emalt, ning hetkest, mil tantsutirts kogemata avastas kapist ilusa triibulise seeliku ja veel kaunima rahvariidevöö. Võibolla sai see hoopis alguse fotodest ja lugudest, mida emalt kuulsime, või lauluviisidest, mis enne olid kõlanud laulupeol, kuid mis sama võimsalt ka koduseinte vahel kõlasid. 

Hiljem kandus see edasi hetkedes, mil ema aitas Tallinnasse sõiduks kotti pakkida, ning veendus, et rahvariided oleks triigitud, nõelutud ja ühegi plekita. Kaasa andis ta alati sooja kallistuse, ehk isegi kerge manitsuse, ning saatiski su oma mälestuste saatel laulu- ja tantsupeole, et hiljem sind tantsusammude kaudu sadade tantsijate seast ära tunda või laulukaare all sinu häält kuulda – nii nagu temagi ema seda kord tegi. 

Laulukaare all enesesse lauldud mälestused ja traditsioonid kanduvad edasi läbi vanemate juttude ja mälestuste, ning tantsurõõm pärandub põlvest-põlve ja ajast-aega. Nii need sillad tekivadki, need mälestustesillad, mis ühendavad põlvkondi mälestuste ja traditsioonide kaudu, mida ühiselt edasi kantakse. Lisaks lauludele, tantsudele ja viisidele, on meil kõigil ühiselt kaasas meie vanemate hool ja julgustus, mis meid igal sammul saadab. 

Nii seal lauldakse, sama laulukaare all, mil kord laulsid meie vanaemad-vanaisadki, hoides südames mälestusi, ning kandes traditsioone, mida ühel ilusal päeval kannavad edasi juba meie lapsed. Aitäh teile, armsad emad, et meid naerusuiselt oma mälestusi looma saadate, ja meid ikka ja alati armastavalt koduväravas ootate.

– Annabel Parts