„Sillad koduväravasse” kannab eneses kodutunnet ja vanemate tingimusteta toetust oma sildade loomisel 

„Sillad koduväravasse” on spetsiaalselt XIII noorte tantsupeo jaoks loodud tants, milles saavad kokku suur ja väike, vanem ja laps, et läbi ühise koostegemise, mängimise ja lõbutsemise omavahelisi sildu luua ja hoida. Sellest, mis lugu tants eneses kannab, rääkisime tantsu autori Mall Paulusega.

Kuidas sündis tants „Sillad koduväravasse”?

Kuna pererühmad on nii uus nähtus, siis repertuaari neile väga palju pole. „Sillad koduväravasse’’ sai loodud spetsiaalselt selle peo tarvis. Tantsuloome protsess oli üsna pikk,  käisime seda teed ühes Arno Tamme ning Agne Kurrikoff-Hermaniga, ning mõtlesime, milline võiks olla muusika ja millist ideed ja sõnumit võiks tants kanda. Nii ta seal vormus – muusikale ja ideele lõin koreograafia ja ühise koostöö viljana sündiski „Sillad koduväravasse’’. 

Millest tants räägib?

Tantsus luuakse ja väärtustatakse sildu, mis on vanemate ja laste vahel. Tuntakse rõõmu koostegemisest, mängimisest ja tantsimisest, kuid samas julgustatakse lapsi iseseisvuma ja nii-öelda elurattasse astuma, kuhu neile antakse kaasa vanemate tingimusteta toetus ja julgustus.

Milliseid väljakutseid see tants tantsijatele esitab?

Eelproovid andsid meile enesekindluse, et repertuaar, ka teine pererühmade tants „Laulumäng’’ on tantsijatele jõukohane, samas andes neile ka võimaluse tantsuliselt areneda. Kõige suurem väljakutse ongi suure ja väikese kooseksisteerimine ja teineteisega arvestamine. 

Pererühmades on lapsed 1.-4.klassini, ning kui siiamaani on peoprotsessile omaseks kujunenud, et Polkat tantsitakse 3.-4. klasside vanuserühmas, siis on rõõm näha, et kuigi me seda kõige pisematelt ei oota, on ka nemad tublisti paarilisega polkat tantsima õppinud!

Mis tähendus on tantsu pealkirjal?

Pealkirja panime tantsule kõige viimasena. Teadsin, milline peaks olema loo olemus, ning tantsu „lugu,’’ aga samas ei tahtnud me, et pealkiri oleks liiga klišee. Lõpuks kujunes selleks  „Sillad koduvärvasse’’ – kõik sillad mille etenduse jooksul lood, ning ka päriselus, on kodust alguse saanud. Seal on meie juured ja ükskõik kui kaugele kodust lähed, siis tead, et sul on alati sild koduväravasse ja koju olemas. 

Millega tuleb arvestada, kui loote tantsu just konkreetsele rühmale?

Kõige suurem inspiratsioon tantsu loomisel on tantsijad. Eelkõige tuleb mõelda sellele, kes sul seal saalis või platsil on, ning seda tantsima hakkab. Oma rühmale tantsu luues on see hästi oma tantsijate nägu, ning nende isikupära ja võimeid arvestav.

– Annabel Parts