Tartu linna kuraator Riho Leppoja
19.05.2023
Tartu linn mängib laulupeo ajaloos olulist rolli – nimelt toimus seal 1869. aastal esimene üldlaulupidu. Tartu linna kuraator Riho Leppoja, kes on koorimuusika ja laulupidudega seotud juba 1976. aastast, rääkis meile oma tööst kuraatorina ning sellest, kuidas esimese laulupeo sünnilinnas ettevalmistused noortepeoks kulgenud on ja millega plaanib linn rongkäigul peolisi üllatada.
Milline on teie igapäevatöö Tartu linnas ja kuidas teist laulu- ja tantsupeo kuraator sai?
Töötan koorimuusika peaspetsialistina Tartu linna kultuuriasutuses nimega Tiigi Seltsimaja. Korraldan kooriliikide piirkondlikke laulupäevi ja tseremoniaalüritusi ning olen seotud ka mitmete Tartu linna oma laulupidude korraldamisega. Lisaks olen Tartu Noortekoori üks dirigentidest.
Koorimuusika ja laulupidudega olen olnud seotud tegelikult juba alates 1976. aastast, mil läksin muusikaõpetajaks praegu Miina Härma gümnaasiumi nime kandvasse kooli. Esimese laulupeo kogemuse koorijuhina sain aasta hiljem. Mul on olnud õnn seista ka laulupeo dirigendipuldis 1993. ja 1997. aasta noortepidudel.
Alates 2014. aastast, mil asusin Tiigi Seltsimajja tööle, olen seotud laulu- ja tantsupidude Tartu-poolse korraldamisega. Nimelt aitasin teenekat kuraatorit Liidia Konsat. Kuna Konsa suundus aga pensionile, olin 2019. aastal esimest korda üksi Tartu linna kuraator. Seega olen sel aastal teist korda kuraatori, mitte vaid abistaja rollis.
Mida laulu- ja tantsupeo kuraatori roll teie jaoks tähendab?
Kuraatori vastutusrikas roll on peo eel mõnda aega minu teiste ametite kõrval kõige olulisem. Eelkõige tähendab kuraatori roll enda kodukoha kollektiivide ja nende juhtide abistamist. Lisaks on kuraator väga oluline laulupeo dirigentidele ja lauljatele, sest peab looma head tingimused eelproovideks.
Kuidas ettevalmistused XIII noorte laulu- ja tantsupeoks Tartu linnas on kulgenud?
Suures plaanis on kõik väga hästi läinud. Kõik 35 piirkondlikku eelproovi, millest kaks toimus Ülenurmel, on edukalt toimunud. Suurema osa proovidest saime korraldada Vanemuise Kontserdimajas. Vanemuise teatrist saime rentida eelproovideks suuremaid pille, sest näiteks timpaneid ei ole mõttekas mõnest teisest linnast Tartusse transportida. Minuni jõudnud tagasiside on olnud igati positiivne.
Millised on suurimad väljakutsed järgmise aasta noortepeoks valmistumisel?
Natuke rohkem tööd nõudis eelproovide ettevalmistus – pidin leidma vabad ruumid, mis sobiksid proovideks ettenähtud kuupäevadega ja tingimustega. Kuna proovid toimusid koolipäevadel, oli veidi keeruline leida koolides tühje ruume. Küll aga ei olnud see väga suur probleem, saime kenasti hakkama ning neli kooli – Hansa kool, Descartes’i kool, Mart Reiniku kool ja Hugo Treffneri gümnaasium – võimaldasid meil paar proovi oma ruumides läbi viia.
Praegu komplekteerime turva- ja meditsiinimeeskondasid, kes oleksid peonädalal Tallinnas abiks. See on olnud küll väljakutse leida vajalikul arvul pühendunud inimesi, kes oleksid nõus põhimõtteliselt 24/7 toeks olema. Aga varsti on kõik meeskonnad, vajalikud inimesed olemas ja ootame põnevusega peonädalat!
Kui palju kollektiive Tartu linnast XIII noorte laulu- ja tantsupeo poole teel on?
Tartus on üle nelja tuhande osaleja. Peole on loodetavasti minemas 137 kollektiivi, kõik kollektiivid ei ole veel ametlikku kinnitust saanud.
Maakond näitab end terviklikus ilus laulu- ja tantsupeo rongkäigus – millega Tartu linn meid sel korral rongkäigus üllatab?
Liiga palju ei tahaks ma saladuseloori kergitada. Küll aga võin öelda, et oleme mõelnud rongkäigu jaoks kaks teemat – Tartu kui 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn ja Tartu kui laulupidude sünnilinn.
XIII noorte laulu- ja tantsupeo juhtmõte on „Püha on maa“. Mis on need kõige erilisemad paigad või lood või väärtused, mida Tartu lapsed võiksid oma kodust pühana oma ellu kaasa võtta?
2019. aasta üldpeo raames korraldasin Tartus tule teekonda. Kui mõtlen paikadele, mida tuli Tartus läbis, võiksidki need laulupidude ja muusikategelastega seotud kohad olla need, mida Tartu lapsed saaksid oma ellu pühana kaasa võtta. Näiteks liikus tuletõrvik Tartu Maarja kiriku juurest läbi. See on laulupeo ajaloo vaates tähendusrikas kirik, seal toimus esimese Eesti üldlaulupeo peaproov.
– Lisl Harriet Mikko