Leelo Tungal: „Laulupidu on maitsekas ja ilus. Ootamatu äikesekärgatus näitab aga, et kõik on naturaalne!“

XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ finaal – laulupidu – on täies ilus ja kõlas. Ilmaprognoos lubas sooja ja vihma ning hülgehall taevas poetas alustuseks janunevale maale esialgu pisut värskendust, kuid see oli alles algus – nii peo kava kui ka vihma suhtes.

Tänasel noorte laulupeol kõlab neli teost Leelo Tungla sõnadele. Laulupidude tulihingelise austajana viibis armastatud luuletaja ja kirjanik ka ise suurpeol kohal, koos hulga lähedastega mitmest põlvkonnast. Esimesi muljeid peost, mis veel oli algusjärgus, ütles Tungal: „Pidu on maitsekas ja ilus! Kava on imeline,“ ja lisas, et kõige tähtsamad on aga laste muljed, kellele see pidu ju tegelikult ongi. „Me muidugi kõik naudime, aga tegelikult see on laste pidu ja laste kaasa tõmbamiseks. Lastele on väga oluline üksteisega kokku saamine, sest neid võimalusi on vähe, käiakse perega lõunamaal ja mujal,“ ütles Tungal selgitades, et üksteisega kohtumine on väga oluline sõprade leidmiseks. Leelo Tungal on ise sündinud laulupeo rongkäigu ajal ja ta ema suure laulupidude fanaatikuna võttis ka teda ennast kaasa. „Nüüd aga olen mina siin oma lastelastega.“

Tungal lisas veel: „Seda kõike siin võib nimetada täiesti eesti kultuuri sündmuseks. Eriti praegu, pärast pikki pandeemiaaegu ja mil lähedalt tulevad sõjauudised. Kõik see ühtehoidmine ja harmoonia on oluline, sest muusikat ilma harmooniata ei ole. Juba maast madalast olla harmoonia sees on suur asi. Ega probleemid ju kuhugi kao, seetõttu ongi nii oluline, et eestlased oleks iga mõne aasta takka ühe mütsi all.“

Laulupeoaegse vihma kohta arvab Leelo Tungal, et on hullemaidki vihmu olnud ja kui kõik on liiga ilus, siis läheb juba läägeks. Kärgatanud äikesemürina kohta ütles ta: „See näitab, et kõik on naturaalne. Isegi ilutulestik ja heliefektid!“

Tänasel, XIII noorte laulupeol „Püha on maa“ kõlab Leelo Tungla sõnadele neli laulu: poistekoori repertuaaris Andres Valkoneni pala „Las jääda ükski mets“, segakooride esituses Erkki-Sven Tüüri „Väike eestimaine laul“, neidudekoori esituses Sirje Kaasiku „Sind ma tahan armastada“ ja mudilaskooride esituses Riho Esko Maimetsa ja rahvaviisiga „Me lähme rukist lõikama“, mille teine osa on paljudel peas juba eelkoolieast, aga esimene osa kõlas uudisteosena.