Meeletult pikk aplaus, kaunid pärjad ja õnnepisarad – tantsupidu on lõppenud

Eile õhtul jõudis Kalevi keskstaadionil publiku ette III ja viimane noorte tantsupeo etendus „Sillad“. Sellega sai punkti XIII noorte tantsupidu. Sellest, millised olid osalejate ja pealavastaja muljed, saad pikemalt lugeda selles loos.

Kõik kolm tantsuetendust pälvisid staadionitäie pealtvaatajate sooja vastuvõtu. Noorte tantsupidu andis selge märgi sellest, et rahvatants ja sellega seotud traditsioonid püsivad elujõus ning leidub noori ja ka juhendajaid, kes selle eest hea seisavad.

Tänavuse tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman meenutas pärast viimase etenduse lõppu aastat 1987, mil ta veel väikese tüdrukutirtsuna ise oma esimesel tantsupeol osales. „Mäletan ühte hetke, mil istusin siinsamas Kalevi staadionil müüri peal ja korraga maailm nagu kadus minu ümbert ning ma tundsin nagu hõljuksin õhus. Eile, pärast tantsupeo lõppu, oli mul sarnane kogemus,“ kirjeldas Kurrikoff-Herman, lisades, et viimastele päevadele tagasi mõeldes valdab teda sõnatukstegev tänutunne. Kindlasti usub pealavastaja, et toimunud tantsupidu oli ülioluline selleks, et tuua rahvatants lõplikult välja koroonast tingitud vaikusest.

12-aastane Elisabeth rääkis, et sellel aastal sai ta oma esimese tantsupeo kogemuse. „Väga uhke tunne oli kõikide inimeste ees ja kõikide noortega koos tantsida,“ lisas ta. Elisabeth ütles, et ka tema hoidis lõpumarsi ajal pisaraid kinni. „Lahinal hakkasin nutma siis, kui juhendaja ütles meile, kui tublid me oleme olnud. Ta kiitis meid nii palju,“ rääkis ta. Elisabeth soovis tänada enda tantsuõpetajat, tänu kellele saadi tantsud kiiresti selgeks ning oldi tantsupeoks täiesti valmis. „Kindlasti jätkan ma rahvatantsu tantsimist, sest soovin ka järgmistel tantsupidudel osaleda. Võib-olla saab minustki tulevikus sama tubli tantsuõpetaja nagu minu juhendaja,“ lisas ta.

14-aastane Markus ütles, et tantsupidu „Sillad“ oli tema teine tantsupidu ning tema arvates sai selleaastane tantsupidu liiga kiiresti läbi. „Ma ei osale kahjuks laulupeol, aga vähemalt saan rongkäigus osaleda,“ ütles ta. Markus rääkis, et tantsupeo lõpp oli väga emotsionaalne. „Esimest tantsupidu ma enam eriti ei mäletagi, kuid usun, et tantsupidu „Sillad“ jääb mulle terveks eluks meelde,“ ütles ta. Ta lisas: „Terve tantsupeo muljeid on raske sõnadesse panna. Eks see lõpp, kui nii väikesed kui suured oma mütse rõõmust õhku viskasid ja tüdrukutel pisarad silma tulid – see hetk jääb alatiseks meelde.“
Tallinna Kesklinna Põhikooli rahvatantsuõpetaja Maiju Kerme sõnul on tantsijad olnud äraütlemata tublid. „Mina rahvatantsuõpetajana olen väga uhke kõikide tantsijate, eelkõige enda rühmade üle. Noored on juba järgmisteks aastateks plaane teinud – nemad tahavad kindlasti veel tantsida,“ räägib Kerme. Rahvatantsuõpetaja soovitab nüüd kõikidel tantsijatel puhata, meenutada tantsupidu ja nautida suve, kuid ta tõdeb, et neid soovitusi pole lihtne täita. „Kel tantsupisik juba sees, sel see pisik niisama lihtsalt ära ei lähe,“ ütleb Maiju Kerme.