Noored kõnelejad hoiavad pühadust sõnas, keeles ja eesti meeles. 

Septembris kuulutas XIII noorte laulu- ja tantsupeo kunstiline toimkond välja kõnevõistluse, kuhu oodati osalema lapsi ja noori vanuses 7–27 eluaastat. Täna said Mark Metsa, Rasmus Kristofer Randla, Marta Liise Demjanov, Henri Kirschenberg, Brenda Regina Reinaru, Anna-Magdalena Peterson, Nora Tamra, Annabel Soode ja Sundari Lüllman enda kõned laulukaare all ette kanda.

Noorte kõned tulid esitlusele läbi terve kava, tuues palade vahele tükikese erinevatest Eestimaa nurkadest, ning täitsid lauluväljakul olijate südamed killukese pühadustundega. „Kõnevõistlus kinnitas, et pühaduse tunnetus on noortes olemas – neis sisaldus siiras mõte ja armastus Eesti vastu,“ sõnas žüriiliige Tiina Veismann.

Ka laulupeo kunstilise juhi Pärt Uusbergi sõnul peegeldus kõnedest noorte siiras hoolimine Eestimaast ja selle iseseisvusest ning mõistmine, et viimases pole midagi iseenesestmõistetavat. Tantsupeo „Sillad“ pealavastaja Agne Kurrikoff-Hermani sõnul oli kogu kõnevõistlus väga positiivne ja meeliülendav ettevõtmine, mis võiks saada laulu- ja tantsupeo traditsiooniks.

Üheks kõnepidajaks oli Mark Metsa. Noormees, kes oma kõnes üritas sõnastada tasakaalu ja anda edasi mõttekäiku, mis aitaks inimestel olla tänulikud. Saada sellest ise osa ja seda edasi anda. „Eestis on hea tasakaal ürgse ja kaasaegse vahel. Paljudel on maakodud, kuhu saab põgeneda linnakära eest, aga samas saab linnas olla. Ka keelest saab neid näiteid tuua. Näiteks IT poolest oleme maailma tipus, aga siiski on meil palju väljendeid, mis tulevad näiteks linnuhäälitsustest.“

„Et miski saaks olla püha, peab sellesse uskuma,“ alustas Anna-Magdalena Peterson oma kõne, mis kandis eneses nii paljut. Kui kõlas mõte „hoolida ja hoolitseda, see on lihtsaim tee leida viis meie kodumaad armastada,“ meelitas see isegi välja päikese, mis vihmased mured neidudekoori „Sind tahan armastada,“ saatel minema peletas.

Noorte mõtted tuletasid meile kõigile meelde, kuidas pühadus on meis endis, sügaval sisimas, kandumas edasi põlvest-põlve. Kõned pühadusest võiks ehk kokku võtta Pärt Uusbergi „Mis on inimene“ laulust sõnadega „Hoia, küll siis hoitakse sind!“ ja seda, et hoitakse, näitas meile taevapäike peale äikesevihma.

Kõnekirjutamise võistluse idee sündis peo korraldustoimkonna soovist teada saada, kuidas väljendaksid oma mõtteid, tundeid ja vaateid peo tähtsaimad osalised – lapsed ja noored. Mida tähendab neile Hando Runneli sõnastatud XIII noorte laulu- ja tantsupeo väärtussõnumit kandev juhtmõte „Püha on maa“ ning millise kõne nemad peaksid, seistes terve Eestimaa ees.