Eluolu Kalevi keskstaadionil läbi tantsurühma Leekesed silmade

Viimsi gümnaasiumi rahvatantsugrupp Leeke rühmasaatjate Hille Eegi ja Ingrid Rõigase sõnul on tublidus ja vastupidavus põhilised märksõnad, mis kirjeldavad noori tantsupeo nädalal. Noored tantsijad rääkisid, kuidas on läinud tantsupeo nädal Kalevi keskstaadionil. 

„Noored on väga tublid ja iga päevaga tahe tantsida aina kasvas,“ räägib Rõigas ning lisab, et peonädal on läinud lennates. Tantsijate sõnul oleks võinud proove isegi rohkem, kuna soov koos tantsida on kõigil väga suur.

Tantsurühm üle andmas kingitust oma juhendajale Maido Saarele

Viimsi gümnaasiumi rahvatantsurühma noorte sõnul on päevad olnud väga väsitavad. Proovid on olnud pikad ja seega vaba aega just liialt käes pole olnud. „Tantsud on rasked ja väljas on väga palav olnud, mistõttu väga palju proovide vahelisel ajal me ei teinud – istusime varjus, mängisime kaarte, magasime jne,“ rääkis tantsurühma liige Joonas proovide vahelisest vabast ajast. Tantsija Oona Linda sõnul oli tüdrukutel veidi rohkem vaba aega, kuna poisid pidid lisaks ka „Pulgatantsu“ proove tegema, kuid ikkagi palju alapeal ringikäimist pole olnud, vaid pigem on noored kõik koos oma asjade juures. „Oleme jälginud ka laulu- ja tantsupeo osalejatele suunatud pakkumisi ja võimalusel käinud pauside ajal väljaspool ala söömas,“ lisas Oona Linda.

Noorte sõnul on senini kõik hästi sujunud. Toitlustuses kasutusel olev uudne pandisüsteem on väga hästi ja ladusalt lahendatud ning söök on maitsev olnud. „Kuna on võimalik suppi juurde küsida ja leiba ning saia kõrvale võtta, siis ka poisid saavad kõhu täis,“ ütles Joonas.

Selle nädala kuumad suveilmad tegid proovid tantsijate jaoks raskeks, kuna oli palju kohapeal ootamist. Samuti võttis jooniste paikapanemine, mida tantsijad polnud varem saanud harjutada, väga palju aega. „Tantsud olid kõigil selged, aga joonised oli vaja proovides paika panna ning see oli algul väga segane ja aeganõudev. Samas kui paar korda sai läbi tehtud, sai enam-vähem joondu ja selgeks, kuhu keegi peab minema,“ rääkis Joonas tantsupeo proovidest. „Kõik grupid peavad koostööd tegema ja üksteise järgi joonduma. Esimestel päevadel Wismari staadionil ja Kalevi harjutusväljakul polnud ekraani ja see oli väga keeruline. Peastaadionile jõudes saime alles aru, mis me päriselt teeme,“ lisas Oona Linda. Reedeseks esimeseks etenduseks olid aga kõik tantsijad valmis ja ootusärevad.

Rühmasaatjad kinnitavad samuti, et päevad on olnud kiired, pause vähe ja graafikud on väga täpselt paika pandud. „Päeva pidi ette planeerima, ei tohtinud kuhugi toppama jääda, aga samas pidi ka puhkama, et jõudu ikka jätkuks,“ rääkis Rõigas.

Peanädala palavus on noori väsitanud, aga õnneks on rühmas kõikide tuju hea ja tervisemuresid ei ole olnud. Rühmasaatjate arvates on juhendajate töö tantsupeo nädalal märgata ja hoida noori – vajadusel täita veepudeleid, pakkuda jääjooke ja pritsida veega, et noori jahutada. „Juhendajal on oluline märgata ja ette reageerida, et noortel oleks kõik hästi ja nad jaksaksid,“ rääkis Eek. „Esimene kontsert reedel oli kuumuse tõttu väga raske, aga tore oli näha tuttavaid publiku seas – see andis väga palju energiat juurde!“ rääkis Oona Linda esimesest kontserdist. Joonase sõnul on tantsud iga korraga ainult paremaks läinud ja esimene etendus oli väga äge. „Eilse peaprooviga polnud ma nii rahul, kuna siis oli väga palav, mis tegi tantsimise palju raskemaks. Õhtusel kontserdil sain juba tantsimist rohkem nautida, kuna päike polnud nii tugev,“ rääkis Joonas eilsest päevast. Ka rühmasaatjad kinnitasid, et kui peaproov oli noortele raske, siis peale õhtust kontserti oli tuju kõigil väga hea. 

Joonase sõnul oli tema jaoks peo üks eredamaid hetki meeste „Pulgatants“, kus noormehed said üheskoos kõik oma emotsioonid välja elada. „Meie jooniseid ei näe ja seega kõige võimsam ongi, kui tantsuplats teeb kõik koos ühtselt häält,“ ütles Joonas. „Kui ma ootan pärast „pulgatantsu“ poiste käest pulkasid ja nad jooksevad uuele pealeminekule, pole nad enam poisid, vaid mehed,“ rääkis rühmasaatja Hille efektsest noormeeste tantsust. Ka Rõigas lisas, et temal tekitab tants ja sealolev meeste jõud kananaha ihule.

Hille Eek rääkis, et tantsupeo nädal on miski, mida igaüks peaks läbi elama, et mõista, mis tööd tantsijad, liigijuhid ja õpetajad teevad selle kahe tunni nimel, mil tantsupidu kestab.
Rahvatantsurühm Leekesed kinnitab, et viimasele kontserdile minnakse julgelt ja enesekindlalt!