Jääjoogiletist laulukaare alla ehk kuidas kulgeb ühe laululapse proovipäev lauluväljakul? 

Tantsupidu on veel hoos ja meeleolukas rahvamuusikapidu on Vabaduse väljakul peetud. Nüüd on teatud pühadusetunne ka lauluväljakule jõudnud, sest tänasest alustasid lauljad proovidega XIII noorte laulupeoks „Püha on maa“. Milliseid mõtteid on noortel laulupeo eel, ning milline on meeleolu lauluväljakul?

Tänane päev algas lauluväljakul väravate taga, kus lauluõpetajad, saatjad ja koorijuhid üritasid meeleheitlikult lapsi esimese, teise ja kolmanda hääle järgi kolonnidesse seada. Need, kes juba rivistatud olid, ootasid kannatamatult lauluväljaku väravate juures, et lõpuks lauluväljakule pääseda.

Kui lõpuks lauluväljakule siseneti, vaatasid vastu elevil naerusuised näod, veekraanide juures täideti kohusetundlikult oma pudeleid, puude alla olid seatud toredad olemislaagrid ja jääjoogilettide juures looklesid pikad järjekorrad. Nagu ka Kalevi staadionil, on ka lauluväljakul kõige populaarsem ikkagi jääjook – eriti Tutti-Frutti-maitseline, ja jäätis, mille nimi noortel lauljatel meelde ei tulnud. „Ma ei mäleta enam, aga see oli selline siiruviiruline,“ ütles pisike poistekoori laulja. Lisaks jäätisele ja jääjoogile süüakse siin ka päris toitu – supp maitses sama hea nagu Kalevi staadionil ja kiidusõnu jagus igal lapsel.

Vahepeal kiskus ilm vihmaseks, kuid kõik lauljad olid vastutustundlikult kaasa võtnud vihmakeebid, mis kohe ruttu selga tõmmati. Nii ei saanud keegi märjaks ja peale laulmist, kui ilm juba päikeselisem oli, ei pidanud keegi morjendatult märgades riietes istuma. Kiitus kõigile tublidele laululastele ja saatjatele.

Millised on lauljate lemmikhetked tänastest proovidest?

Nüüd, mil esimesed laulmised laulukaare all on tehtud, on väikeste lauljate elevus homse peo eel veelgi kasvanud. Naerusuised mudilaskooride lauljad vastasid nagu ühest suust: „Laulukaar on selle laulupeo kõige ägedam asi, see on palju suurem, kui ma arvasin.“ Poistekooride arvates oli aga kõige toredam meeskooride jalkamäng, mille seisu ka proovide ajal mikrofoni hõigati. „Jalka oli lahe. Meeskoorid mängisid, ja see oli jah, äge!“ kõlas poiste suust ühiselt. 

Mis oli laulupeomelust ehk veelgi huvitavam, olid tuttavad näod, kas siis telekast või piltidelt, mis lauluväljakul vastu võisid kõndida. Üheks hiilgehetkeks oli paljude noorte päevas TikTokker Markus Sinivee, kelle ümber koondus justkui omaette väike rongkäik, kõik soovisid pilti või videosse pääseda. Samuti tekitasid lauljates elevust ka dirigendid – näiteks sai Pärt Uusberg autogrammi anda isegi teksapükstele, mida katsid teistegi dirigentide autogrammid.

Millised laulud on laste lemmikud? 

„Minule meeldivad väga kõik laulud, aga ma tean ainult neid, mida meie laulame,“ hõiskas veepudelit täitev poistekoori laulja. „Vist oli „Üle Maarjamaa“ ja „Kõik on alles ees“. „Loome elu ilusa“ oli ka ja siis me laulame veel „Las jääda ükski mets.“ Midagi oli veel, aga ma ei mäleta praegu,“ nentisid poisid ja lisasid: „Me oleme tegelikult närvis natuke ka.“ Teiseks lemmiklauluks osutus vaieldamatult „Sokk ja kummik“ peamiselt seetõttu, et see on „lihtsalt nii tore ja lõbus“. 

Üldiselt olid kõik lapsed tublid ja õnnelikud. Eks jäätis, kommid ja jääjook hoiab meeleolu hea. Vastutustundlikult tagastati pandinõusid, hoolikalt üritati prügi õigetesse prügikastidesse visata ja kuulati saatjate sõna. Õhtupäikese tervitamine on justkui kiitus tublidele laululastele.