Korduskasutatava veepudeli kaasaskandmine võiks olla pigem reegel kui erand

Tallinna Vesi pakub laulu- ja tantsupeolistele terve peo vältel laulu- ja tantsuväljaku aladel puhast joogivett. Pidulistel on võimalik enda korduskasutatavaid veepudeleid täita joogipunktides, mida tutvustab lähemalt Tallinna Vee keskkonna ja jätkusuutlikkuse juht Priit Kappak.

Joogiveepaakide esimene eesmärk on peoliste janu kustutada, kuid sellel on ka laiem tagamõte. „Joogivee paakide kasutamine aitab vältida pudelivee soetamist,“ rääkis Kappak. „Veetarbimine on eluks vajalik, kuid kui janu kustutamiseks osta pudelivett, on sellel suur negatiivne mõju keskkonnale.“

Kappak selgitas, et erinevatel andmetel on pudelivee süsiniku jalajälg 300 kuni 1000 korda suurem võrreldes kraaniveega. Pudelite tootmiseks, transpordiks ja ümbertöötlemiseks kulub väga palju ressursse ja energiat ning selle saaks lihtsasti asendada kraaniveega, mille keskkonna jalajälg on oluliselt väiksem. Nielsen IQ andmete müüdi 2021. aasta jooksul Eesti jaekettides 78 miljonit liitrit pudelivett.

Inimene vajab keskmiselt päevas kaks liitrit vett, aktiivsetes tegevustes isegi rohkem. “Pudelivee rohke soetamine ei ole jätkusuutlik, sest võrreldes kraaniveega ja korduvkasutatava pudeli täitmisega on plastikpudeli keskkonnajälg üüratu,” selgitas Kappak. 

„Korduvkasutatava veepudeli kaasaskandmine võiks olla pigem reegel kui erand ja seda mitte ainult laulu- ja tantsupeo kontekstis, vaid ka laiemalt igapäeva elus,“ sõnas Kappak. „Selliselt on alati tagatud, et lonks vett on käeulatuse kaugusel ja mõju keskkonnale minimaalne.“

Kappak kinnitas, et veepuuduse pärast laulu- ja tantsupeol asuvates joogiveepaakides muret tundma ei pea. „Meil on korraldajatega kokku lepitud, et joogiveepaake käiakse regulaarselt kontrollimas ja kui vett paagis on vähe, siis antakse otse Tallinna Vee kontaktisikule teada, kes tagab uue värske vee,“ ütles ta. 

Lähemalt saab joogivee punktide asukohta vaadata laulu- ja tantsuväljaku alade plaanidelt, mis asuvad XIII noorte laulu- ja tantsupeo kodulehel.

Lauluväljaku plaan asub aadressil: https://2023.laulupidu.ee/kulastajale/lauluvaljaku-ala-plaan/

Tantsuväljaku plaan asub aadressil: https://2023.laulupidu.ee/kulastajale/tantsuvaljaku-ala-plaan/