Laupäeval annavad XIII noorte laulupeo külalisorkestrid Tallinna Ülikooli aulas tasuta kontserdi

Reedel tervitavad Eesti Sümfooniaorkestrite Liit ühes laulupeol osalevate sümfooniaorkestrite liigijuhi Jüri-Ruut Kanguriga kahte sõpruskollektiivi – Oulu Madetoja Muusikakeskkooli sümfoniettorkestrit Soomest ja J. Mediņši nimelist Riia 1. Muusikakooli kammerorkestrit Armonico Lätist. Sõprusorkestrite dirigentideks on Jaakko Jauhiainen ning Normunds Dreģis. 

Oulu sümfooniaorkester jõuab Tallinna sadamasse reede hommikul. Vastuvõtule sadamas järgneb tuur vanalinnas, ning lõunaks suundutakse ühiselt lauluväljakule, kuhu saabub lõuna paiku ka Läti orkester. Ühes Tallinna Muusikakooli sümfooniaorkestriga antakse 1. juulil Tallinna Ülikooli aulas kontsert. 

„Külaliskollektiivide kontserte oleme korraldanud ka varem, näiteks siis, kui meile on külla tulnud kollektiivid Austraaliast või Taiwanist. Oleme ikka kõigile andnud võimaluse ka oma kava mängida – vähemalt on see meil tavaks saanud,“ rääkis Jüri-Ruut Kangur. Igal esinejal on 20 minutit oma kava esitamiseks ja kokku mängib kontserdil ligi 90 muusikut. A. Vivaldi, W. A. Mozarti ja teiste klassikute kõrval kõlavad orkestrite ühisesituses ka Harri Otsa „Eesti tants“ ja Rasmus Puuri „Tuuline eleegia“, mis kuuluvad XIII noorte laulupeo sümfooniaorkestrite repertuaari.

Kuigi lätlastel on sarnane laulupidude traditsioon ja oma 150. juubelit tähistav üldlaulupidu algab neil sel nädalavahetusel, siis sümfooniaorkestrid nende üldlaulupidudel ei osale. „Kuna nende laululava on seni olnud katuseta ja et pillidega jäädakse vihma kätte, on see tõenäoliselt lihtsalt liiga riskantne ettevõtmine,“ arvas Kangur. Siiski pannakse ka sealsetel noorte laulupidudel tihtilugu püsti pargikontserdid, kus sümfooniaorkestrid ikkagi mängida saavad. Soomlastel puudub laulupidude traditsioon sootuks. Sellest olenemata on mõlemad külalisorkestrid repertuaari suhtes positiivselt meelestatud ning selle omandanud. „Saatsime neile poolteist aastat tagasi noodid ning nemad saatsid meile ikka aeg-ajalt kontrollimiseks helisalvestusi,“ kirjeldas sümfooniaorkestrite liigijuht väliskollektiivide repertuaari omandamise protsessi. 

XIII noorte laulupeo külalisesinejate kontsert toimub 1. juulil kell 16.00 Tallinna Ülikooli aulas ning on kõigile huvilistele tasuta.