Tartu linna kuraator Riho Leppoja: Tagan osalejate sujuva kulgemise laulu- ja tantsupeo nädalal

Laulu- ja tantsupeo nädalal on kuraatoril oluline roll teabe jagamisel, logistika korraldamisel ning osalejate vajaduste täitmise tagamisel. Tartu linna kuraator Riho Leppoja räägib lähemalt oma selle nädala tegemistest. 

Tartu linna kuraatori Riho Leppoja, kes on koorimuusika ja laulupidudega seotud olnud juba 1976. aastast, sõnul on suur ja pingeline eeltöö juba tehtud ning nüüd tuleb pakkuda tuge kollektiividele peonädala jooksul Tallinnas. 

Leppoja saabus Tallinnasse juba päev varem enne osalejaid, et valmistada ette piduliste majutuskohaks olev koolimaja. „Paigutasime ja sildistasime ruume, et ööbimismajad oleksid osalejate saabumiseks valmis. Esimene päev oli veidi pingeline, kuna oli vaja kõik lapsed ära mahutada, näiteks üheks probleemiks olid liiga suured madratsid, mis võtsid palju ruumi. Peale esimest ööd sujusid asjad juba paremini,“ rääkis Leppoja peonädala algusest. Lisaks majutusele peavad kuraatorid tagama, et toitlustamine oleks ööbimismajades korraldatud ja osalejatel oleks kõik hästi. Pidevalt suheldakse nõu ja abi saamiseks ka teiste staabijuhtidega.

Peonädalal on kuraatoritel lisaks oluline ülesanne jagada kollektiividele toidutalonge, et kõik pidulised saaksid ikka kõhud täis ja proovideks oleks tuju hea. „Minu ülesandeks on kokku leppida, kus ja millal kollektiivid oma toidutalongid kätte saavad. Kuna kooriproovid algavad reedel üsna vara, ei jõua mõned kollektiivid oma ööbimiskohast läbi käia. Sellisel juhul pean olema lauluväljakul kohal, et seal neile toidutalonge anda. Samas on teisi, kes soovivad hoopis ööbimiskohast toidutalongid kätte saada,“ selgitas Leppoja toidutalongide jagamist kollektiivide vahel, millega ta homme peamiselt tegeleb.

Ehkki palju informatsiooni on juba meili teel varakult ette saadetud, siis peonädalal tuleb kollektiivide juhtidelt ikka palju küsimusi. „Suur osa minu ajast kulub telefonikõnedele, kus pean vastama jooksvatele küsimustele ja üle kordama eelnevalt saadud infot. Eks inimesed tahavad ikka üle küsida,“ rääkis kuraator. Peamiselt uuritakse Leppojalt toidutalongide, parkimiskohtade ja rongkäigu kohta, milline on selle järjekord, kus on kogunemiskoht ja muud sellega seotud detaile.

Samuti on kollektiividele üheks oluliseks teemaks peolt lahkumine. Leppoja sõnul lahkuvad paljud tantsijad juba enne laulupeo algust, seega on vaja kooskõlastada, kui palju meeskonnast peab olema ööbimismajades kohal või tuleb kokku leppida koolide meeskondadega, kes aitavad lahkumisega.

Järgmistel päevadel on tööd ka seoses rongkäiguga, kus kuraatorite ülesanne on tagada, et nende maakonna rongkäigu asjad jõuaksid õigel ajal õigesse kohta. „Koordineerin kaubabussi parkimisluba ning tagan, et bussijuht teaks täpselt, kuhu ja millal Tartu linna kollektiivide rongkäigu asjad tuua ning kust neid pärast jälle peale võtta,“ selgitas Leppoja rongkäigu logistikat, millega ta peab tegelema veel. Lisaks sellele on Leppoja abiks ka rongkäigu pearivistajale pühapäeval, et kõik sujuks plaanipäraselt.

Leppoja sõnul sujub kõik siiani hästi, suuri probleeme pole tekkinud ning kollektiivid saavad pidu nautida.