Kandlemängija Aia Rikka armastab nihutada piire

Kõiki täna varavalges Toompea lossi juurde noorte laulu- ja tantsupeo pidulikule lipuheiskamistseremooniale saabunuid tervitas kaunis kandlemuusika. Noor neiu, kes Kuberneri aias külakannel süles mahedaid viise kuuldavale tõi, on Aia Rikka. Andekas kandlemuusik astub üles ka 1. juulil Tallinnas Vabaduse väljakul toimuval rahvamuusikapeo kontserdil “Päriselt”. 

Aia enda sõnul on kogu tema pere musikaalne, üks vanaemadest mänginud ka kannelt, ehkki mälestusi tütarlapsel sellest pole. “Minu ema tegeles nooruspõlves palju laulmisega ja mu õde on laulmise lausa elukutseks valinud – ta lõpetas laulu eriala Heino Elleri Muusikakkoolis. Aga ka minu isa ja vend pole sugugi muusikakauged inimesed,” rääkis Aia.

Ta ise valis kümneaastaselt kandle ja on oma pillile truuks jäänud, kuigi väikekandlest sai hiljem rahvakannel ja praegu mängib Aia külakannelt – pilli tegi talle kandlemeister Alar Vuks. Kui nüüdseks on kandlest saanud Aia igapäevane sõber, siis on olnud ka perioode, mil harjutamine nii suurt rõõmu ei pakkunud. “Mul on olnud  aga väga hea kandleõpetaja Kadri Lepasson. Ta oskas mind raskematel hetkedel toetada ja ma olen selle eest äärmiselt tänulik.”

Praegu 19-aastane Aia enam kandletunde ei võta ja harjutab igapäevaselt ise. Ja käib soovijatele esinemas.  “Ma mängin ka pärimuslikke kandlelugusid, mida eelistavad rohkem vanemad inimesed. Aga mulle meeldib väga katsetada teisi žanre, kaasa arvatud popmuusikat. Lisaks loon päris palju ise, omaenda palades proovingi kombineerida erinevaid muusikastiile.” Ka 30. juuni hommikul Pika Hermanni pidulikul liputseremoonial mängis Aia Rikka kuulajatele omaenese muusikat. 

Praegu on noore kandlemängija elus põnev aeg: kohe peaks ilmuma tema esimene album “Ups”. Oma tegemistega on ta äratanud juba huvi ka laiemas avalikkuses ning mis eriti rõõmustav – noorte seas. “Ma usun, et just see piiride nihutamine ja millegi teistsuguse loomine on see, mis inimestes huvi äratab,” arvab muusik, kes külakandlel isegi üht Metallica lugu mänginud.

Rahvamuusikapeol kõlavaid kandleliigi palasid Aia kiidab. “Väga hea repertuaar on valitud, seda on tore mängida. Ja muidugi pole just tihti võimalust mängida üheskoos nii suure kandleorkestriga. Ma ootan väga homset pidu ja kutsun vaatama-kuulama!”