Laulukaare all kõlas esmakordselt solistikonkursi võitjate heliseval häälel Olav Ehala „Kodulaul“ 

Kui tantsupeo proovid said hoo sisse hetkel, mil tantsijad väljakule astusid, siis lauluväljakul algasid proovid pisut teisiti. Esimesel päeval olid kohal vaid saateorkester, solistid ja dirigendid. Neljapäeva pärastlõunases proovis said solistikonkursi võitjad Pauline Vähi ja Meelis Kesperi esmakordselt laulukaare all häält proovida.

Mõni aeg tagasi, aprillis, toimus solistikonkurss, mille raames valiti välja nais- ja üht meessolist, kes esitavad ühes segakooriga Olav Ehala legendaarset „Kodulaulu“. 8. mail kell 23.59 olid kõik 115 solistikandidaati oma videod esitanud ning veidi aega hiljem hõigati välja konkursi võitjad – Pauline Vähi ja Meelis Kesperi, kaks pikaaegse laulmiskogemusega noort.

Neljapäeval, mõni päev enne laulupidu said nad esimest korda „Kodulaulu“ laulukaare all esitada. Küll mitte segakooridega, vaid kahekesi, dirigentide valvsa pilgu all ja orkestri saatel. Vaikselt viisi ümisedes ootasid kaks linalakka kannatlikult laulukaare all, kuniks dirigendipulti astus Markus Leppoja, ning proov saigi alata.

Mis tunne oli esimest korda laulukaare all Kodulaulu laulda? 

„Viimati sattusin lauluväljakule neli aastat tagasi, ning ainuüksi siiajõudmine tekitas minus sooja ja ootusäreva tunde,“ kirjeldas Pauline äratundmisrõõmu. „Laulukaare all „Kodulaulu“ laulmine tekitab minus nii palju elevust. Lavale astudes kujutad kohe ette, kui palju rahvast siia mahub, aga ega seda täpselt ei hooma ka, et peo ajal on siin tervelt Tartu-suurune publik,“ lisas ta.

Ka Meelise jaoks oli esimene proov laulukaare all elevusttekitav. „Juba praegu sinna üles minnes oli tunne äge. Peo ajal on seal veel koorid ja orkester, publik ja dirigendid. Tahaks juba väga näha, kuidas kõik välja nägema hakkab“.

kodulaulu solistid

Olav Ehala loomingul on noorte südames oluline koht

Tartust pärit Pauline on oma sõnul Olav Ehala loomingu andunud fänn, ning just see andis tugeva tõuke solistikonkursil osalemiseks. „Laulupeol on lapsest saati minu südames oluline koht. Juba ainuüksi laulukaare all laulda, ümbritsetuna tuhandetest koorilauljatest, on midagi täiesti kirjeldamatut ja seda peaks iga inimene saama kogeda. Kui nüüd avaneb võimalus laulda suure segakoori saatel üht ilusaimat eestikeelset laulu, siis minu süda ei saaks rohkem õnnelik ja tänulik olla!“

Ka Meelis Kesperi südames on Olav Ehala loomingul oluline koht. „„Kodulaulu“ kuulsin esmakordselt juba lapsena filmis „Nukitsamees“, olen selle lauluga üles kasvanud. Hiljem, kui otsustasin oma elu muusikaga siduda, on Olav Ehala muusika jõudnud korduvalt minu juurde tagasi – „Kodulaulul“ on minu jaoks peale suure emotsionaalse väärtuse ka oluline tähtsus Eesti muusikaajaloos. Lugu on kirjutatud geniaalselt!“

Seda erilisemaks tegi esimese proovi loo autori kohalolu. Kui noored lavalt maha astusid, oli neid rõõmsalt tervitamas Olav Ehala, kes neile kiidu- ja tänusõnu jagas. See läks mõlemale solistile sügavale südamesse. „Olla laulupeol solist ja just Ehala laulu esitada – vat seda ei oleks ma kunagi osanud loota,“ ütles Pauline hiljem, millele Meelis lisas: „Nii, et helilooja veel kuulamas ka on!“

Olav Ehala ja solistid

„Kodulaulu“ dirigent Markus Leppoja sõnul on Pauline ja Meelis mõnusalt musikaalsed, ning jätkavad laulu esitamisega sama hästi nagu nad alustasid. „Mina olen igatahes väga rahul ja olen veendunud, et noored solistid leiavad kooriga suurepärase harmoonia“.

XIII noorte laulupidu „Püha on maa“ toimub 2. juulil 2023 Tallinnas. Noorte laulupeo kunstiline juht on sel korral Pärt Uusberg. “Kodulaul” kõlab kontserdi lõpuosas segakooride esituses.