Elurikkuse suurendamine

HOIAME ELURIKKUST

Noortepeo elurikkuse programm kutsub igaüht hoidma oma kodu juures lapikest elurikkust. Selleks on põhimõtteliselt 2 lihtsat valikut:
Jätame tegemata!: valige koht aianurgas, kus niidate vähem, lasete lilledel õitseda ning putukatel toimetada.
Teeme ära!: kel võimalik, võib rajada terve lilleniidu, kust järgmistel laulupeoaastatel korjata pärjapunumiseks sobivad õied. Selleks tuleb valmistada ette maapind ning külvata sinna lilleniitudel kasvavaid taimi. Linnas võib lilli kasvatada lillekastis. Linnaruumi lillekastid leevendavad ka taimepimedust ehk tähelepanu puudumist taimede kui ökosüsteemides aktiivsete osalejate vastu.

LILLEKASTID – IGA RUUTMEETER LOEB!

Koostöös käsitööliidu, Euroopa rohelise pealinna ning Eesti Tööõpetajate Seltsiga valmistusime XIII noortepeoks mitukümmend lillekasti, mis esmalt asusid koolide juures ning seejärel viidi enne pidu Kultuurikilomeetrile linnahalli lähedusse. Nii oli lillekastide meisterdamine osa ka noortepeo elurikkuse hoidmise programmist „Iga ruutmeeter loeb“.

Tallinnas valminud lillekastid said külge selle valmistanud ja lilled kasvatanud kooli nime. Kadrioru Saksa gümnaasiumi töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja Tõnu Tammar ütles, et Tallinnas meisterdasid õpilased tööõpetajate juhendamisel 80 kasti.
Kaste ehitati ka Teeme Ära! talgupäeval ning Solarise juures toimunud elurikkuse perepäeval, nii sai meisterdamisele käed külge panna suur hulk soovijaid. Külvati kodumaiste lillede seemned, just neid, millest meil ikka olnud tavaks lillepärga punuda. Talgulistele saatis seemneid Nordic Botanical koos õpetusega, milline kast võiks olla, et seda saaks transportida. Enne Kultuurikilomeetrile viimist hooldasid õpilased lillekaste kooliõues, et rukkililled, moonid ja karikakrad peo ajaks ikka õitsema jõuaksid minna. Lillekastid jäävad linnaruumi elurikkust suurendama kogu suveks, toetades tolmeldajate elujärge ja pakkudes inimesele rõõmu looduse kogemisest.